Knížák: Ješitný Zeman skočil Babišovi na špek. Nechápe, že jde přes mrtvoly

Milan Knížák (ČTK)

Milan Knížák | FOTO: ČTK

Před třemi lety poslal kontroverzní výtvarník Milan Knížák velmi ostrý dopis Andreji Babišovi. V něm mu vysvětlil, že se neumí smířit s jeho přístupem a názorem na politiku a nikdy ho nebude podporovat. Dokonce se opovržlivě zmínil o inteligenci lidí, kteří hnutí ANO volí. Jak Knížák dokázal v rozhovoru, který před nedávnem zveřejnily Parlamentní listy, jeho vztah k Babišovi se nezměnil ani o kousek. Výtvarník se dokonce pustil i do Miloše Zemana, kterého se běžně zastává.

Bývalý šéf Národní galerie si skutečně o Babišovi nemyslí nic dobrého. Podle Knížáka by třeba největším úspěchem ministra financí bylo, kdyby dokázal ovládnou celou poslaneckou sněmovnu, která se zatím občas dokáže vzepřít jeho diktátu. „Rád by se zbavil klasických politických zvyklostí. Chtěl by malý parlament, který by byl jen sborem kývačů na jím navržené zákony,“ myslí si umělec.

Tomuto tlaku už prý podlehl i Miloš Zeman. „Současný prezident ve své ješitnosti naskočil na babišovské špeky a snaží se ho za každou cenu udržet u moci. Ví, že Babišův elektorát je i jeho elektorátem,“ vysvětluje svůj pohled na věc Knížák. „Zeman nechápe, že Babiš jde přes mrtvoly. Jakmile by mu byl prezident nepohodlný, hodil by ho bez váhání přes palubu,“ má jasno. „Zeman je zaslepen nenávistí k těm, kteří mu překáželi na jeho cestě vzhůru, a nikdy nezapomene hledat způsob odvety, a proto je ochoten se spojit i s ďáblem,“ dodává rázně.

Milan Knížák (ČTK)

Šéf státní kasy znovu podle Knížáka po kauze dluhopisů dokázal, jaký má vztah k moci. „Babiš opovrhuje našim demokratickým zřízením a měl by být z vedení státu okamžitě vyřazen. Parlament je nejvyšší zákonodárný orgán a jako takový musí být respektován. Babiš svým hulvátstvím uráží celý národ,“ je přesvědčen uznávaný výtvarník.

Situaci však nevidí jako neřešitelnou. „Před třemi lety jsem napsal Babišovi otevřený kritický dopis. Celou dobu se válel na internetu a nikoho nevzrušoval, před měsícem se najednou objevil na sociálních sítích a vzbudil řadu pozitivních reakcí. To znamená, že situace se mění k lepšímu,“ říká s lehkým optimismem Milan Knížák.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]