Koalice chtějí za šéfku sněmovny Pekarovou Adamovou, ministry dál řeší

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala (ODS) po úterním jednání koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a Starostů oznámil, že kandidátkou koalic na post předsedkyně poslanecké sněmovny je šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Formující se vládní koalice také na tiskové konferenci informovala, že počítá s tím, že ve vedení sněmovny budou i dva zástupci hnutí ANO.

„Věřím, že Markéta Pekarová Adamová bude důstojnou reprezentantkou sněmovny, je to koneckonců už zkušená poslankyně, kterou čeká už třetí funkční období,“ zdůraznil Fiala. Místo ve vedení sněmovny by naopak nemělo dostat hnutí SPD Tomia Okamury. Šéf STAN Vít Rakušan doplnil, že Pekarová Adamová má být také symbolem změny a zmínil „zaškobrtnutí“ současného předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO), který aktuálně čelí kritice za to, že minulý týden v nemocnici navštívil hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Zároveň se koalice dohodly, že každá ze stran zastoupených v budoucí vládě bude mít po jednom místopředsedovi dolní komory parlamentu.

Koalice SPOLU (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Jednání o struktuře a obsazení vlády podle Fialy nadále pokračují, žádná konkrétní jména zatím šéf ODS neoznámil. Ale označil za absurdní snahu premiéra Andreje Babiše (ANO) zatahovat do konání současného kabinetu možného budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, místopředsedu TOP 09. Sama Pekarová Adamová nevidí problém v tom, že ve vládě nebude a povede místo toho poslaneckou sněmovnu. Zdůraznila, že role předsedy sněmovny je v této době důležitá.

I když jsou koalice připravené nabídnout dvě křesla ve vedení sněmovny zástupcům hnutí ANO, není zatím jasné, kdo by tyto posty konkrétně obsadil. Nabídku totiž podle Pekarové Adamové zatím s Babišovou stranou zástupci vznikající vlády neřešili. Místopředsedů sněmovny má být celkem šest.

Funkce předsedy sněmovny je zcela klíčová v případě, že obě komory parlamentu v budoucnu na základě článku 66 ústavy dočasně zbaví pravomocí prezidenta Miloše Zemana, který je podle názoru nemocnice, v níž leží, aktuálně neschopen pracovat a vykonávat úřad. V tu chvíli by to totiž byla právě Markéta Pekarová Adamová, která by přijímala demisi vlády Andreje Babiše a naopak jmenovala nového premiéra. Obě komory parlamentu by odebrání pravomocí hlavě státu měly projednávat začátkem listopadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]