Svolání koaliční rady signalizovalo napětí kvůli hromadícím se sporům, ale nestalo se nic. Jan Hamáček a Jaroslav Faltýnek naopak vyslovili uspokojení, že koalice funguje bez vážnějších problémů. Ve skutečnosti je jen hrne před sebou, pokud je přímo nezametá pod koberec.
[ctete postid=“242291″ title=“Aféra s mýtným tendrem: Premiér Babiš přikryl Faltýnkovy lži a mlžení“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Faktýnek-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Jaroslav Faltýnek už podruhé ve sněmovně vysvětloval svoji roli v aféře s mýtným “ permalink=“https://forum24.cz/afera-s-mytnym-tendrem-premier-babis-prikryl-faltynkovy-lzi-a-mlzeni/“]242291[/ctete]
Soudržnost menšinové vlády Andreje Babiše má neobyčejnou setrvačnost. Ačkoli by některé potíže a třenice, provázející její provoz, v jiných časech vyvolávaly vážnou koaliční krizi podtrženou důsledným tlakem médií, dnes se děje pravý opak. Poslední jednání špiček ANO a ČSSD probíhalo ve složité atmosféře, navenek se však nijak neprojevila.
Nenašli jsme zásadní spor
„Koaliční spolupráce probíhá bez zásadních problémů, nenašli jsme zásadní spor, který by za nás komplikoval spolupráci,“ uvedl po dvouhodinové schůzce předseda ČSSD Jan Hamáček. S koaličním partnerem se dohodli na pravidelných kontaktech a zaměří se nyní na sestavování státního rozpočtu na příští rok. Spolupráci ve sněmovně si pochvaloval i předseda Poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.
Pokud výstupy z tohoto jednání kvůli jeho termínu nepoměřujeme aprílovou optikou, zdálo by se, že po vypětí minulých týdnů, poznamenaném vnitřní nejednotou a problémy vysoce postavených činitelů ANO, dochází ke klidu zbraní. To však neznamená, že koaliční problémy a rozepře zmizely z povrchu světa. Které to jsou?
1) Stíhání a střet zájmů premiéra: Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, kde mezi obviněnými figuruje i předseda vlády. Obvinění se nyní seznamují se spisem a dozorový státní zástupce poté rozhodne o podání obžaloby. Pokud nedojde k dalším procesním průtahům, mohlo by být rozhodnuto do konce dubna. Evropská komise se má navíc v dohledné době vyslovit k závěrům auditů potenciálního premiérova střetu zájmů, což prověřují i domácí instituce.
Jak se zachová sociální demokracie, pokud půjde Andrej Babiš před soud nebo když evropské či domácí orgány konstatují porušování zákona o střetu zájmů? Bude hrát mrtvého brouka jako doposud a převezme tak za zhoršující se obraz české vlády i v zahraničí spoluodpovědnost?
2) Faltýnkovy problémy s policií: První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se dostal do centra pozornosti v souvislosti s rozsáhlou policejní razií, při které mu byl zabaven počítač a mobil. Vyšetřovatelé ho podezírají z ovlivňování desetimiliardového mýtného tendru ve prospěch společnosti Kapsch.
Už jen potvrzené Faltýnkovy neoficiální schůzky s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem, jenž skutečně zpočátku postupoval v souladu se zájmy Kapsch, by měly ukončit působení obou mužů v politice. Ještě nedávno by takový skandál žádný z aktérů nepřežil. ČSSD však vyčkává a tváří se, že tuto aféru (podobně jako hnutí ANO) vysedí.
3) Brněnská mafie ANO: Policejní zátah v Brně definitivně ukončil uměle vytvořenou legendu o „protikorupčním“ hnutí ANO. Vyšetřovatelé rozkryli propojení místních politiků ANO, úředníků a podnikatelů, podezřelých z korupce a rozsáhlých manipulací s veřejnými zakázkami. Výsledkem je devět obviněných, z toho pět je stíhaných vazebně.
Ústřední postavou je bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula, podezřelý z přijetí úplatku ve výši 8,8 milionu korun. I v této citlivé kauze se objevuje jméno Jaroslava Faltýnka, jelikož Švachula je považovaný za jeho člověka. ČSSD, která v té době vládla s ANO na brněnském magistrátu, dnes mlčí.
4) Vyšetřování ministryně Dostálové: Bez viditelnějšího zájmu vládní koalice proběhla i prosincová policejní razie na ministerstvu pro místní rozvoj a v sídle státní agentury CzechTourism. Jedna z domovních prohlídek se odehrála v bytě ministryně Kláry Dostálové (ANO), odkud si policie odvezla služební počítač.
Vyšetřovatelé podezírají Dostálovou z dotačního podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby v době, kdy byla náměstkyní její předchůdkyně Karly Šlechtové. Zajímají se o podezřelé smlouvy za 38 milionů korun a Dostálová patří mezi hlavní podezřelé společně s tehdejším ředitelem jednoho z odborů CzechTourism Alešem Pangrácem.
ČSSD i tady mlčí, což je v přímém protikladu s chováním Andreje Babiše po jiné policejní operaci v létě 2017, vyvolané rozdělováním sportovních dotací. Po ní odstoupila ministryně školství Kateřina Valachová, ačkoli sama není vyšetřována.
5) Exces ministryně Novákové: Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO) požádala na žádost čínské strany reprezentanty kanceláře Tchaj-wanu „v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu“, aby opustili tradiční setkání rezortu se zahraničními diplomaty, jehož se účastní každý rok. Podle čínského velvyslance by byl jinak ohrožen hladký průběh dubnové návštěvy prezidenta Zemana v Číně.
Bezprecedentní incident vyvolal ostrou reakci tchajwanského ministerstva zahraničí, které označilo nezvykle invazivní zásah čínského velvyslanectví za barbarství. Ostrovní stát je dnes u nás významnějším investorem než Čína, a takto projevená servilita vzájemným vztahům neprospěje. Ani tato ostuda však nezabránila Hamáčkovi, aby úslužnou akci Novákové nepřikryl s odkazem na odpovědnost protokolu.
6) Škrty v rozpočtu: Ekonomika ztrácí dech a ministryně financí Alena Schillerová počátkem února avizovala potřebu šetřit. Ministři dostali za úkol nalézt ve svých rezortech 25 miliard korun úspor, a samotná Schillerová přišla s plánem propustit 10 procent státních úředníků, od samého počátku odsouzeným ke krachu.
[ctete postid=“242469″ title=“Vládní rošáda: Nováková už zná svého nástupce, Ťok považuje rezignaci za apríl“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Havlíček-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Mladá fronta DNES, obvykle v předstihu dobře informovaná o změnách ve vládě, oznámila “ permalink=“https://forum24.cz/vladni-rosada-novakova-uz-zna-sveho-nastupce-tok-povazuje-rezignaci-za-april/“]242469[/ctete]
Odhlédněme nyní od faktu, že do této doby vlády s účastí ANO počet státních zaměstnanců navyšovaly na současnou rekordní úroveň. Dnes se však ukazuje, že ochota výrazněji šetřit se limitně blíží nule. O škrtech se už nemluví a ve finále půjde jen o symbolické úspory cestou nejmenšího odporu tam, kde to voličsky nebolí. Marketingový obraz „odpovědných hospodářů“ splaskl dříve, než se stačil důkladněji rozvinout.
7) Růst sociálních dávek: Programový střet se rozhořel kolem zvyšování rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Původní koaliční dohoda, kterou stvrdil předseda ČSSD Jan Hamáček, hovořila o tom, že se toto navýšení bude týkat jen dětí narozených po 1. lednu 2020.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová tuto dohodu následně zpochybnila a požaduje zvýšit rodičovský příspěvek pro všechny rodiny s nejmladším dítětem do čtyř let, tedy i pro ty, kteří už dávku vyčerpali. Premiér Babiš ji kritizuje, že na svoje nápady nemá peníze.
Maláčová však oprášila sociálnědemokratický evergreen – zdanění bank, které projde jen stěží. Spory v jejím rezortu se dají očekávat i o rozsah státem hrazených alimentů za neplatiče, školních obědů zdarma a dalšího navyšování sociálních dávek.
8) Karenční doba versus e-neschopenka: Koaliční spor se rozvinul i kolem zrušení karenční doby, tedy bezplatných prvních tří dnů pracovní neschopnosti. Premiér Babiš, který kvůli negativním ohlasům podnikatelů (jimž se zvednou náklady) přistoupil k tomuto kroku s nevolí, jej podmiňuje současným spuštěním systému elektronické neschopenky. Ten měl být v provozu od letošního července, nicméně ministryně Maláčová avizuje, že dochází ke skluzu a na zrušení karenční doby trvá. Co bude dál, se zatím neví.
9) Porušení personálních dohod: Hnutí ANO pokračuje v překvapování svého koaličního partnera porušováním personálních dohod. Loni se tak stal prvním místopředsedou sněmovny šéf komunistů Vojtěch Filip. Nyní vyvolala rozruch volba Okamurova radikálního kandidáta Ladislava Jakla do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Jakl nakonec prošel hlasy SPD a ANO, což bylo v rozporu s koaličními dohodami. Někteří představitelé ČSSD v čele s Janem Chvojkou a Lubomírem Zaorálkem z tohoto „vážného problému“ požadovali „vyvození důsledků“. K tomu na koaliční radě evidentně nedošlo. Hamáček znovu couvl, a pravděpodobně i tento podraz půjde do vytracena.
Vládní koalice ANO s ČSSD, jištěná komunisty, má vlastních problémů více než dost. Může se pokoušet je veřejně maskovat a „státotvorně“ se tvářit, že téměř žádné neexistují. Může je bagatelizovat stylem vládnutí „díky za každé nové ráno“. To však neznamená, že před nimi utečou, a na jejich podstatě ani závažnosti se nic nemění.