Počkám, až mě k sobě prezident pozve, řekl Fiala po jednání koalic o vládě

Zleva předseda hnutí STAN Vít Rakušan, předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš  (ČTK)

Zleva předseda hnutí STAN Vít Rakušan, předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: ČTK

O struktuře vlády je podle předsedy ODS a kandidáta vznikající vládní koalice na premiéra Petra Fialy stále předčasné hovořit. Koalice nedebatují o vytvoření nového resortu či úřadu, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Zároveň uvedl, že na naprosté většině programových otázek se strany shodují a že koaliční smlouva by měla být hotová příští týden.

„Je pár dnů po volbách, vyjednávání ještě musejí nějakou dobu pokračovat,“ řekl Fiala. „V žádném případě nedebatujeme o vytvoření nového resortu, nového úřadu, nového ministerstva,“ doplnil. Zároveň ale řekl, že se uvažuje o ministru pro evropské záležitosti a členu vlády, který by se zabýval digitalizací. Musí ale podle Fialy být jasně dané kompetence a role těchto členů. Zároveň řekl, že koaliční smlouva by měla být hotová příští týden a že se všechny zúčastněné strany na většině programových bodů shodují.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

„Mohu konstatovat, že v naprosté většině programových otázek panuje mezi našimi koalicemi shoda. Existují i body, které bude potřeba v příštích dnech dořešit. Někdy jsou to otázky věcné, jindy formulační,“ upřesnil předseda ODS. Vyjednávací týmy podle něj už také pracovaly s návrhem textu koaliční smlouvy. „Rozhodli jsme se, že vytvoříme speciální pracovní skupinu, která se bude věnovat doladění právních a věcných otázek tak, abychom měli příští týden koaliční smlouvu v definitivní podobě k dispozici,“ informoval kandidát koalic na premiéra.

„Chceme, aby vláda působila kompetentně, akčně, aby dokázala lidem vysvětlit věci, které dělá. Máme velmi ambiciózní časový plán,“ uvedl Fiala s odkazem na to, že koaliční smlouva by měla být připravená k podpisu do 8. listopadu. Zatím se podle něj časový harmonogram daří dodržovat.

Už dříve se hovořilo o tom, že by SPOLU mělo připadnout devět křesel ve vládě a Pirátům se STAN šest. Koalice ale aktuálně rozdělení ministerstev potvrdit nechtějí. „Počet rozdělení křesel není ještě domluven,“ řekl Fiala. „V tuto chvíli preferujeme jednání o programu a o celkové struktuře vlády, aby to dávalo smysl,“ doplnil. Jména ministrů nicméně i nadále zůstávají zahalená tajemstvím. „Já chápu ty otázky, chápu, že rozdělení resortů je to, co všechny vždycky nejvíc zajímá, ale jsme 14 dní po volbách s obrovsky ambiciózním plánem mít podepsanou koaliční smlouvu 8. listopadu. Posouváme se dál, ale veřejnosti chceme představit až tu definitivní variantu, ať nezavdáváme příčiny ke spekulacím,“ doplnil šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Petr Fiala také řekl, že se chce sejít s prezidentem Milošem Zemanem, ale hodlá počkat, dokud ho hlava státu k sobě nepozve. „Setkání by se mělo uskutečnit ve chvíli, kdy pan prezident bude na běžném pokoji, což znamená, že bude schopen běžných pracovních schůzek,“ zdůraznil šéf ODS a kandidát na premiéra.

Podle Fialy schůzka zatím nepospíchá. Je možné, že do ustavující schůze nové sněmovny 8. listopadu se Zemanův zdravotní stav výrazně zlepší, zmínil. „Počkám, až budu pozván panem prezidentem a bude možné s ním mluvit o tom, co čeká Českou republiku v příštích dnech a týdnech,“ dodal šéf ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]