Koalice má dvě varianty postupu potom, co Zeman odmítl Lipavského

Ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský (FORUM 24 / Rostislav Kaplan)

Ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský | FOTO: FORUM 24 / Rostislav Kaplan

Koalice stran budoucí vlády ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a hnutí STAN má dvě varianty postupu potom, co prezident Miloš Zeman oznámil, že nejmenuje Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Jako pravděpodobnější se podle dvou zdrojů z dvojice těchto stran jeví možnost, že ministři jmenováni budou.

Místo Lipavského by ale zatím byl pověřen řízením ministerstva zahraničí buď designovaný premiér Petr Fiala (ODS), nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš, který má vést ministerstvo pro místní rozvoj. Koalice by pak řešila spor s prezidentem kompetenční žalobou u Ústavního soudu. Lipavský, jak dnes uvedly také Lidové noviny, by diplomacii de facto řídil z pozice prvního náměstka.

Danuše Nerudová (Mendelova univerzita / se svolením autora)

Méně pravděpodobná varianta, s níž přišli Piráti, předpokládá, že by koalice nyní nenechala jmenovat žádného z navržených ministrů. Záležitost by se řešila kompetenční žalobou a čekalo by se na verdikt ústavních soudců. Oba zdroje ze dvou dalších koaličních stran ale označují takový postup za nesmyslný, čekat se jmenováním nové vlády několik dalších měsíců podle nich není možné. Jmenování nových ministrů by se údajně mohlo uskutečnit ve čtvrtek nebo v pátek.

Rozhodnutí, jak ohledně jmenování nových ministrů postupovat, bude zřejmě na designovaném premiérovi. Fiala se zatím nevyjádřil. „Pan premiér se vyjádří až po (pondělní) schůzce s panem prezidentem,“ zopakoval mluvčí ODS Václav Smolka. V rozhovoru pro dnešní Právo Fiala uvedl, že bude postupovat tak, aby byla vláda ustavena co nejrychleji a aby byla jmenována tak, jak ji navrhl. „Máme nachystáno vše potřebné a přesně víme, co budeme dělat,“ řekl Právu.

Předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný v pátečním pořadu Události, komentáře České televize uvedl, že věří, že se Fialovi na pondělní schůzce podaří Zemanovi vysvětlit, že koalice za nominacemi kandidátů na ministry stojí. „Posléze se bude konat jednání všech pěti předsedů K5, tedy stran koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN, a poté se rozhodne o dalším postupu,“ řekl. Před jednáním na zámku v Lánech na Kladensku se setkání koaličních lídrů údajně neočekává.

()

Zeman vyčítá Lipavskému nízkou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Lipavský opakovaně odmítl tvrzení, že s těmito zeměmi nechce spolupracovat. Na Univerzitě Karlově absolvoval bakalářské studium. Prezident tvrdí, že mu ústava neukládá povinnost, aby akceptoval každý návrh, který je mu předložen. Předsedové ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN se už v pátek shodli na nutnosti podání kompetenční žaloby, aby byly jasně vymezeny ústavní pravomoci prezidenta při jmenování ministrů.

Prezident mluvil v minulém a v tomto týdnu se všemi kandidáty na nové ministry kromě Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který má vést ministerstvo zemědělství. Nekula se nakazil koronavirem a se Zemanem se setká po Novém roce, následně ho prezident jmenuje. Ministerstvo zemědělství by měl do té doby řídit předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, na což upozornily také Lidové noviny. Jurečka už v minulosti zemědělství vedl, v nové vládě má být ministrem práce a sociálních věcí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]