Koalice ODS, lidovců a TOP 09 má šanci na vítězství. Důležité bude nerozpadnout se a představit jasný program

FB Petra Fialy

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: FB Petra Fialy

Občanští demokraté, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali tento týden memorandum o spolupráci v nadcházejících volbách do poslanecké sněmovny. Krok je to zásadní a přelomový a může dost výrazně ovlivnit výsledky sněmovních voleb. Kdyby se stranám povedlo získat alespoň tolik hlasů, kolik je součet jejich preferencí podle posledního průzkumu agentury Kantar CZ, obdržela by jejich koalice 23,5 procenta. Její ambice přitom mohou být ještě výrazně větší, ale bez jedné přísady se její úspěch neobejde.

Podepsáním společného memoranda dali Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka najevo velkou vůli svých stran spolupracovat před volbami do dolní komory. Zdá se, že jejich odhodlání je skutečně velké, což tak například v případě křesťanských demokratů dlouhou dobu nevypadalo.

archiv

Postoj předsedy lidovců Mariana Jurečky byl zpočátku, co se týče koaliční kandidátky své strany s dalšími uskupeními, dosti vlažný. Společenská atmosféra se však proměnila a spolu s ní se s největší pravděpodobností vyvinul i vztah ke koaliční spolupráci uvnitř KDU-ČSL.

Podle předsedů a předsedkyně trojice stran bude hlavním úkolem příští vlády vyvést Česko z krize, kterou způsobila dlouholetá nekompetentnost a neschopnost vlády Andreje Babiše řešit problémy České republiky. Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová teď mají ne úplně dlouhou dobu na to přesvědčit co největší část veřejnosti o tom, že u nás v současné době není jiná politická síla, která by byla kompetentnější a schopnější než oni a než vláda, kterou by případně sestavili.

Předseda ODS Petr Fiala v souvislosti s podepsáním memoranda o spolupráci mimo jiné uvedl: „Máme odvahu a zkušenosti dělat věci, které považujeme za správné pro naši zemi. Odvaha dělat správné věci je přesně to, co Česká republika v tuto chvíli potřebuje a co očekávají i její obyvatelé. Chceme společně pracovat pro Českou republiku a její občany. Chceme vyhrát nadcházející parlamentní volby a změnit naši zemi k lepšímu. Vytváříme koalici naděje pro ty, kteří si přejí změnu.“

Úkol pro příští vládu

V tom se šéf občanských demokratů nemýlí. Nová vládní koalice, která po volbách vznikne, bude muset být hodně odvážná, aby se odhodlala řešit problémy, které občany České republiky budou v nadcházejícím období trápit, a stejně tak výzvy, které dlouhodobě odkládáme. Jednou z nich je například i důchodová reforma, o které se u nás už dlouhé roky hovoří a která stále nespatřila světlo světa. I to bude úkol pro příští vládu.

Ideální by bylo, aby se základními principy takové reformy přišla již před volbami i koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a to i v situaci, kdy se akutně budou řešit a probírat jiná témata než právě reforma důchodového systému. Byla by velká chyba, kdyby se tahle problematika zanedbala a nedostala svůj prostor v předvolební kampani. A je velmi důležité vědět, na čem se v této oblasti uvedená trojice stran dokáže shodnout.

Nakonec i tímto směrem se ve svém vyjádření ke společnému memorandu vydal předseda lidovců Marian Jurečka, když zdůraznil zodpovědnost vůči budoucím generacím a péči o seniory: „KDU-ČSL dlouhodobě prosazuje zodpovědnou politiku s důrazem na klíčové oblasti, což je udržitelný rozvoj i život, a to se současnou zodpovědností vůči budoucím generacím. Chceme se i nadále soustředit na podporu rodičů, otázku výchovy dětí nebo na péči o seniory, ale také se zajímáme o zdravé životní prostředí. Bez těchto dvou oblastí nás nečeká žádná smysluplná budoucnost, a proto na ně jako lidovci klademe takový důraz,“ uvedl šéf křesťanských demokratů.

Kompetentnost, odpovědnost a budoucnost

A dodal: „Jsme přesvědčeni, že především díky vzájemné spolupráci získá naše republika potřebnou vizi, kterou postrádá, a následně najde i optimální řešení všech problémů.“ Právě jednoduchou a jasnou vizi pro Českou republiku bude muset koalice ODS, TOP 09 a lidovců představit.

Veronika Rejmanová

„Společným podpisem memoranda dáváme jasně najevo, že TOP 09, ODS a KDU-ČSL chtějí vyhrát volby a vytvořit zodpovědnou vládu. Vládu, která po volbách místo osobních ambicí upřednostní budoucnost celého Česka,“ prohlásila u příležitosti podpisu memoranda předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a pokračovala: „Nečekají nás jednoduché časy. Amatérismus ve Strakově akademii si už nemůžeme dovolit ani na okamžik. Naše země si zaslouží naději. Naději, že z krize ekonomické, zdravotní i společenské vyjde se vztyčenou hlavou. Jsem přesvědčena, že tohoto cíle je schopna dosáhnout jedině silná liberálně-konzervativní koalice.“

Zdá se, že klíčové principy, na kterých se uvedená trojice uskupení shoduje, jsou kompetentnost, odpovědnost a budoucnost – jinak řečeno důraz na dlouhodobý výhled. Jeho součástí je řešení problémů, které nás třeba v tuhle chvíli ještě tolik nepálí, ale za deset, patnáct let nás mohou trápit už docela hodně.

Aby koalice ODS, TOP 09 a křesťanských demokratů uspěla, bude muset tyhle obecné a do velké míry abstraktní principy přetavit v konkrétní program, chcete-li vizi. Ještě těžší úkol pak bude přesvědčit občany o tom, že se tu vizi podaří naplnit ve vládě, ve které – v tom lepším případě – bude zmíněná koalice ještě s Piráty a hnutím STAN. Má na to několik následujících měsíců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner