Koalice odsouhlasila řád pro Mašíny. Zaslouží si ho, ale ne teď. Důvod je jen jeden

Josef Mašín (ČTK)

Josef Mašín | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna v pátek 17. června schválila návrh na státní vyznamenání Řád bílého lva pro bratry Mašíny a jejich odbojovou skupinu, tedy dále pro Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu. Jde o nejvyšší státní vyznamenání. Páteční rozhodnutí poslanecké sněmovny je přelomovým okamžikem a správným krokem. Bratři Mašínové a členové jejich odbojové skupiny si vyznamenání zaslouží, jen ne teď. Důvod je jediný a jednoduchý.

Jmenuje se Miloš Zeman. Právě z rukou tohoto prezidenta si nikdo ze zmíněných hrdinů Řád bílého lva nezaslouží. Je téměř jisté, že by si pro něj jediný žijící člen odbojové skupiny Josef Mašín ze svého domova v USA nepřiletěl. Je dlouhodobě kritický k současné politické situaci v ČR, nelíbí se mu nedostatečné vypořádání s komunisty po roce 1989.

(Týdeník FORUM)

Je tedy krajně nepravděpodobné, že by si přiletěl pro vyznamenání z rukou bývalého komunisty, navíc prezidenta, který dlouhá léta otevřeně kolaboroval s násilným ruským režimem masového vraha Vladimira Putina a šel na ruku čínským komunistům. A za předpokladu, že by Josef Mašín na předávání vyznamenání dorazil, měli by Zemanovi bodyguardi být ve střehu. Po roce 1948 by právě člověk jako Zeman byl v jejich hledáčku.

O tom, že si vyznamenání zaslouží, není třeba debatovat. Jejich situaci po roce 1948 jasně popsal v rozhovoru pro deník FORUM 24 Tomáš Mašín, režisér, který o jejich útěku na Západ točí film. “Základ je, že odboj bratří Mašínů či jejich otce byl důsledkem, nikoliv příčinou. Tou příčinou byli nacisté a posléze komunisté a jejich sovětští poradci. KSČ vyhlásila teror vlastním občanům. Kdo nesouhlasil, skončil v nejlepším případě v emigraci. V horším v lágrech či na popravišti. To znamená, že bratři Mašínové reagovali na ozbrojený boj a teror ozbrojeným bojem. Válku vyhlásila KSČ, ne oni. Ve válce je zásadní zlikvidovat agresora či toho, kdo mu slouží v represivních složkách.”

Čili vyznamenání po Mašíny a jejich skupinu ano, ale až ve chvíli, kdy bude na Pražském hradě pobývat nějaký slušný prezident. Za rok, snad.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články