Pirátská strana zveřejnila analýzu, která se zabývá předvolební spoluprací se Starosty a nezávislými a podrobně rozpracovává její jednotlivé aspekty, výhody a nevýhody a na co si dát pozor při jejím vyjednávání. Piráti budou následně na začátku listopadu hlasovat o tom, zda budou ve sněmovních volbách příští rok kandidovat samostatně, nebo právě společně s hnutím STAN.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů a bývalý místopředseda strany Jakub Michálek napsal mimo jiné na svém facebookovém profilu v souvislosti se zveřejněním zmíněné analýzy. „Nápad spolupracovat nespadl z nebe – pomohli mu nejen občané na akcích Milionu chvilek, ale i hodně různých přátel, které ta blízkost napadla a dali nám vědět. Na začátku jsem byl trochu skeptický, pak mi to začalo dávat smysl. Navázali jsme užší spolupráci ve sněmovně a začali to zvažovat,“ uvedl Michálek.
A dodal: „Analýza potvrdila, že může vzniknout kandidátka, která skutečně VYHRAJE volby. To by byl konec pro tenhle marasmus, kdy máme v čele premiéra, který zbohatl pochybným způsobem, vzal politickou odpovědnost za řešení koronaviru, pak se na to vykašlal, nedbal našich varování před druhou vlnou, naopak o prázdninách platil sponzorovanou kampaň, jak virus zeslábl, zrušil roušky a teď nás dostal do čela žebříčku podle počtu mrtvých v celé Evropě.“
Cíl vyhrát volby nevypadá na první pohled úplně realisticky. Pravda je však taková, že současná situace Pirátům a hnutí STAN docela nahrává. Aktuální průšvih s koronavirem, za který může především vláda a její předseda Andrej Babiš, zřejmě výrazně zvýší poptávku po změně.
A ta právě může vyústit ve vyšší podporu bloku Pirátů a hnutí STAN v čele s Ivanem Bartošem. Málokterý opoziční politik by byl oproti šéfovi hnutí ANO tak velkou a očividnou změnou jako zrovna on (i když s Babišem ve skutečnosti kontrastují všichni opoziční politici). K tomu se ale nejprve musí tento blok stát opravdu realitou a překonat různé nástrahy, které před ním ještě stojí.
https://www.facebook.com/smidak/posts/10224423771125532
Uvedená analýza potvrzuje, že vedení Pirátů spolupráci s hnutím STAN myslí skutečně vážně, důkladně se na ni připravuje, vkládá do ní nemalé naděje a v žádném případě nechce nic podcenit či zanedbat a opravdu komplexně zvažuje všechny její stránky, možné problémy i komplikace, které mohou nastat.
Hrozba přeskákání
Za zmínku stojí některé hlavní závěry této analýzy, které vyzdvihl předseda Pirátů Ivan Bartoš, když ji zveřejňoval na pirátském fórum. Je na nich dobře vidět, co všechno Piráti zvažují před svým rozhodováním o spolupráci se Starosty a nezávislými.
„Byly jasně identifikovány konkrétní osoby napříč kraji, které vykazují prvky kontroverze, u kterých je pro nás nepřijatelné jejich zapojení do společného projektu; tyto personálie budou v případě vyjednávání předjednány na úrovni vedení ještě před sestavováním kandidátních listin,“ uvádí například Ivan Bartoš.
Velkým tématem je rovněž kroužkování: „Riziko skákání je v případě známých osobností či při kombinaci více faktorů (souběžné senátní volby, vlastní kampaň, lokální známost). Kraje, které jsou velké a kde očekáváme vyšší preference, jsou méně rizikové (např. ve Středočeském kraji cca 8 tis. pref. hlasů); naopak vysoké riziko jsme identifikovali v Karlovarském a Libereckém kraji, střední v Pardubickém, Olomouckém a Zlínském kraji. K prevenci přeskákání se navrhuje stanovit klíč rozdělení volitelných míst v dohodnutém poměru, zařadit všechny potenciální skokany na volitelná místa a dohodnout, že nebudou vedeny kampaně na jméno a na kroužkování a tuto dohodu důsledně vynucovat, případně stanovit kompenzace.“
Nová generace politiků
Co se týče programové shody mezi Piráty a hnutím STAN, je závěr následující: „Výsledek analýzy programové kompatibility lze ve zkratce shrnout, že máme ze 70 % shodu. Odlišnosti vyplývají z akcentu STAN na komunální rozměr, větší konzervativnosti a některých postojů typických pro českou pravici.“
Důležité je i tohle: „Při výsledku 26 % odhadujeme, že koalice by měla 18 mandátů navíc, z toho Piráti by získali 13 mandátů navíc, tedy v každém kraji bychom získali mandát navíc nebo zůstali na svém. Při rozvržení mezi kraje a přípravě skládání kandidátek bychom vyšli z podpory voličů obou subjektů v daném kraji (volební model samostatné kandidatury do sněmovny).“
Pirátská příprava nejen na to, aby spolupráce se Starosty a nezávislými prošla u pirátské členské základny, ale aby se koalice rovněž nerozpadla a hlavně přinesla větší počet mandátů, než kolik by Piráti získali, kdyby kandidovali samostatně, je opravdu důkladná. Vedení strany zřejmě vychází z toho, že příležitost, kterou mají v následujících sněmovních volbách, se už nemusí opakovat. A stejně tak si uvědomuje, že další volební období v opozičních lavicích by jim neprospělo.
Jakub Michálek ve svém facebookovém statusu také napsal: „Za 7 let Babišovy vlády se spousta velkých projektů neposunula ani o milimetr, ať už jde o udržitelnost důchodů, řešení klimatické změny, kvalitní železnice. U exekucí a v transparenci státu nastaly jen menší změny a máme minimum nových dálnic. Za 10 let fungování Pirátské strany naproti tomu vyrostla nejen u Pirátů nová generace politiků. Naše politika se osvědčila a v řadě měst již léta funguje. Právě nová generace politiků může převzít kormidlo, ale jen když zvládne spolupracovat a podaří se jí stávající politickou scénu rozhýbat a dát lidem naději.“
A pokračoval: „O vstupu do vyjednávání bude rozhodovat naše celostátní fórum. Zcela respektuji i pohled, že bychom měli jít sami. Osobně spolupráci ve sněmovních volbách rozhodně podpořím, protože nechci sedět další 4 roky v opoziční lavici a sledovat, jak nám berou budoucnost, přičemž na interpelace premiér ani nedorazí.“
Piráti chtějí hodně moc uspět. Jestli se jim to povede, je ovšem stále velmi nejisté. V první řadě záleží na tom, jestli se pirátskou členskou základu podaří přesvědčit o spolupráci s hnutím STAN. A pak jde samozřejmě také o to, jestli jejich koalice volby skutečně vyhraje. Přeci jen je zde ještě blok, který se tvoří kolem ODS.