Koalice podle ODS přerušením debaty o EET znásilnila jednací řád

ČTK

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: ČTK

Koalice podle předsedy ODS Petra Fialy znásilnila jednací řád Sněmovny, když dnes ukončila debatu o zavedení elektronické evidence tržeb. Šéf občanských demokratů počítá se stížností k Ústavnímu soudu a slíbil, že jeho strana zákon zruší, pokud se v budoucnu dostane do vlády. Podobně chce postupovat i TOP 09, podle jejíhož předsedy Miroslava Kalouska dnešní situace ve Sněmovně nemá v českém parlamentarismu obdobu. Jde prý o zcela nezákonné jednání.

Ve Sněmovně byl údajně porušen zákon

Fiala dnešní den označil za černý den pro české živnostníky i českou parlamentní demokracii. „Byli jsme svědky znásilnění jednacího řádu ze strany vládní většiny. Byl porušen zákon, když byla ukončena rozprava. Řada poslanců nemohla vystoupit a vyjádřit se,“ uvedl Fiala na tiskové konferenci ve Sněmovně. K zákonu jako takovému byl Fiala opět velmi kritický. „Pokud se někdo domnívá, že se ho EET netýká, není to pravda. EET nebude platiti pouze pro některé podnikatele a živnostníky. Nakonec dopadne na všechny, tedy například i na řemeslníky, kadeřnice či zubaře. Postihne především ty, kteří poctivě pracují, platí daně a zajišťují naši prosperitu.“

[ctete-foto]46495[/ctete-foto]

ODS počítá s tím, že i s podporou TOP 09 podá ústavní stížnost. „Vůbec se nebojím, že bychom s naší ústavní stížností neuspěli,“ uvedl Fiala. Argumentů k Ústavnímu soudu prý koalice poskytla dost, soud podle něj argumenty nemůže nepřijmout. „Kdyby to udělal, tak žijeme v jiné zemi, než v jaké si, myslím, že žijeme,“ řekl. Kalousek si výsledek soudu netroufl předvídat.

Svou kritiku vznesl i Zbyněk Stanjura. „Ke schválení zákona o EET mohlo dojít jenom tím, že vládní koalice porušila zákon. Necelých 30 hodin na rozpravu ve 3. čtení koalice považuje za dostatečnou dobu. V minulém období přitom sociální demokracie diskutovala o daňových zákonech více než 120 hodin, než obstrukce skončily,“ připomíná předseda poslaneckého klubu ODS. „Koalice neměla ani trpělivost vyčkat, než vystoupí všichni přihlášení poslanci, a to i přes to, že dobu a počet jejich vystoupení již svým předchozím vystoupením omezila. Vyzýváme proto Senát, aby tento zákon poslanecké sněmovně z důvodu porušení legislativní pravidel vrátil,“ dodává Stanjura.

[ctete-foto]46344[/ctete-foto]

Komunisté si stěžovat nebudou, raději se i zdrželi hlasování

Komunisté se podle předsedy strany Vojtěcha Filipa k případné ústavní stížnosti nepřipojí. Při hlasování o EET se strana zdržela především kvůli tomu, že neprošly pozměňující návrhy strany nebo návrh v podstatě plošných majetkových přiznání, který Sněmovna zamítla v úterý.

Sněmovna ukončila dnes hodinu před polednem rozhodnutím koaliční většiny debatu o zavedení elektronické evidence tržeb navzdory námitkám pravicové opozice a později předpis prosadila. Členové dolní komory z řad pravicových poslanců za TOP 09 a ODS opustili po procedurálním sporu na protest jednací sál.

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika nebyla procedura zvolená vládní koalicí v úplném souladu s jednacím řádem a ústavou. „Nicméně nejsme takoví, abychom si umyli ruce a odešli ze sálu. Jestliže jsem zvolen do Sněmovny, tak v Poslanecké sněmovně jsem a hlasuji,“ vysvětlil postoj klubu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner