Koalice podvodem na občanech nejsou. Děsit se můžeme spíš toho, co může nastat po volbách

Předsedové stran SPOLU a PirSTAN (ČTK)

Předsedové stran SPOLU a PirSTAN | FOTO: ČTK

Když se jednou za čas prezident ukáže na veřejnosti a k tomu nabídne i rozhovor, většinou už se jedná především o snůšku urážek na adresu jeho kritiků. Poslední dobou však začal ovlivňovat veřejnost, aby nevolila SPOLU a PirSTAN, prý jsou totiž koalice podvod. Této teze se pochopitelně chytil i premiér, který nyní za použití stejného argumentu straší voliče. Ti by se ovšem měli víc bát toho, co si pro ně chystá Andrej Babiš.

Je zvláštní, že o koalicích tak kriticky hovoří právě Miloš Zeman, který vládl ruku v ruce s Václavem Klausem za pomoci opoziční smlouvy. Zatímco se před národem tvářili jako urputní protivníci, ve skutečnosti k sobě měli blízko, což jim umožňovalo vládnout podle jejich představ.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Nyní, kdy se před parlamentními volbami utvořily dvě demokratické koalice, má s tím najednou Zeman problém. Reálně totiž hrozí, že by se novým premiérem nemusel stát Andrej Babiš, což by pro prezidenta znamenalo, že by se jeho vliv na složení vládního kabinetu rovnal nule.

Proto se tedy z Hradu ozývají slova, která mají docílit snížení důvěryhodnosti SPOLU a PirSTAN. Nervózní osazenstvo prezidentské kanceláře, v čele s Jiřím Ovčáčkem, zaplavuje sociální sítě snůškou lží o opozičních stranách a sem tam připomene onu nesmyslnou tezi o tom, jak jsou koalice podvodem na voliče.

Přitom nikdo z těch, kteří tuto hloupost šíří, nedokáže vysvětlit, v čem ten zmiňovaný podvod spočívá. Existuje ovšem situace, která je evidentní a skutečnou hrozbou. Také jde sice o koalici, ale na rozdíl od těch demokratických, jichž se děsí prezident s premiérem, se jedná o tu, kterou už potichu domlouvá Andrej Babiš.

A skutečně se nebude jednat o nic veselého, na co by se měl občan těšit. Podle předvolebních průzkumů se totiž zdá, že premiér sáhne po natažené ruce extremistů z SPD a možná opět přizve ke spolupráci, pojmenované jako tolerance, i komunisty.

FORUM 24 (archiv)

Takové spojení by pro Českou republiku bylo tím nejhorším, co ji v polistopadové historii potkalo. Handlování o moc s SPD a KSČM by stálo naši zemi hodně. Co by totiž musel Babiš nabídnout, aby mu bylo opět k dispozici křeslo ministerského předsedy?

Ve hře jsou takové hrozby jako vystoupení z Evropské unie, svěření tendru na dostavbu Dukovan Rusům či opuštění Severoatlantické aliance. Jakkoliv se to může někomu zdát jako nepředstavitelná iluze, je třeba si uvědomit, že Babiš je v úzkých a pro udržení moci udělá cokoliv. 

Strach z možného uvěznění provází premiéra na každém kroku a pouze imunita mu stále dává alespoň lehký pocit bezpečí. Dokud se nepokusí získat tu prezidentskou, bude se maximálně snažit, aby mu zůstala ta současná. Zdá se však, že stále více voličů pochopilo, že pokud tu někdo dělá podvody, nejsou to demokratické koalice, ale současný předseda vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]