Koalice posílají finanční pomoc a pozastavují kampaně. Někdo pomáhá přímo na místě

Hodonín, Bažantnice 25.6. 2021 (Zbyněk Kopeček / se svolením autora)

Hodonín, Bažantnice 25.6. 2021 | FOTO: Zbyněk Kopeček / se svolením autora

Včerejší nečekaný výskyt tornáda na jižní Moravě obrátil život tamějších obyvatel vzhůru nohama. Tornádo o síle F3, tedy 219 km/h, nejvíce zasáhlo obce Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky. Celá ČR přispívá do finanční sbírky a na místo se sjíždí dobrovolníci. Ruku k dílu přikládají koalice Piráti a Starostové i SPOLU.

„Od včerejších večerních hodin bedlivě sleduji tragédii, která postihla jižní Moravu. Vyjadřuji soucit všem, které tato přírodní katastrofa zasáhla. Čtyři lidské životy, které byly ztraceny, již nic nenahradí. Náš velký dík patří složkám záchranného systému, které pomáhají likvidovat škody, zachraňují lidské životy a pomáhají lidem vypořádat se s obrovskou zátěží, která na ně padla,“ napsal na facebook předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Předseda hnutí STAN, které v říjnových volbách tvoří s Piráty koalici, se vydal na místo tragédie pomáhat osobně.

„Vít Rakušan pomáhá společně se starosty na místě koordinovat pomoc postiženým. Na telefonu jsem v kontaktu se členem krizového štábu Jihomoravského kraje Lukášem Dubcem, náměstkem JMK pro lidi a přírodu, a také s našimi lidmi v regionu, od krajských i městských zastupitelů po dobrovolníky, kteří pomáhají všemi silami,“ píše Bartoš.

()

Pozastavení kampaně a finanční pomoc

Koalice Piráti a Starostové se rozhodla dočasně pozastavit předvolební kampaň po celé zemi a vyzvala členy, dobrovolníky a zastupitele k finanční pomoci. Získané prostředky koalice pošle vybrané nadaci, která pomáhá bouří zasaženým obcím. „Prosím všechny, kdo mohou pomoci, pojďme to udělat! Teď musíme postupovat společně,“ vzkazuje Ivan Bartoš.

Svou kampaň pozastavuje i koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a do postižených oblastí posílá 1 500 000 korun. „V časech, jako je tento, se musíme spojit a společně to překonat!“ vzkazuje koalice SPOLU a dodává, že každý má možnost přispět.

„Myslíme na všechny, kteří při včerejší katastrofě ztratili své blízké. Velké poděkování patří všem hasičům, zdravotníkům, policistům, vojákům a všem dobrovolníkům za jejich velmi profesionální pomoc, stejně jako Rakousku a Slovensku, které okamžitě vyslaly na pomoc své týmy. Děkujeme!“ píše SPOLU.

Odklízení škod a úžasná solidarita

„Pokud budete vědět o někom, kdo by potřeboval zítra a v příštích dnech pomoci s odklizením škod, jsem připraven osobně a s mnoha dalšími dobrovolníky přijet a pomoci. Mohu vzít i traktor s čelním nakladačem a traktor s návěsem pro odvoz suti a pomoci několik dnů i touto formou,“ avizoval včera na facebooku předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. A jak řekl, tak udělal.

„Střešní latě, plachty, hřebíky, čelní nakladač, motorovka a další nářadí, směr jih… Na pile v Doloplazích pan majitel dal latě zadarmo, plachty dali v obchodě za nákupku, solidarita je úžasná, díky,“ napsal dnes.

Pomoci může každý. Diecézní charita Brno vyhlásila sbírku a přijímá dárcovské SMS. Ty je možné posílat na telefonní číslo 87777 podle výše příspěvku ve tvaru DMS DCHB 30, 60, nebo 90. Zřízený je také transparentní účet 4211325188/6800.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]