Koalice prezidentovo veto služebního zákona přehlasuje, prohlásil premiér Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) (FORUM 24)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: FORUM 24

Služební zákon je podle premiéra Petra Fialy (ODS) důležitým krokem k lepšímu fungování státní správy. Veto prezidenta jsme připraveni přehlasovat, sdělil v reakci na rozhodnutí hlavy státu koaliční novelu vetovat.

Podle novely mají od ledna zaniknout na ministerstvech funkce odborných náměstků, norma také ruší omezení v počtu náměstků členů vlády. Prezident Miloš Zeman vyjádřil podle zdůvodnění, které poskytl Hrad, pochyby o tom, nakolik je předloha v souladu s požadavkem depolitizace a profesionalizace státní správy. Opět kritizoval také úpravu politických náměstků. Podle prezidenta nepatří do zákona o státní službě, když „v konečném důsledku jde o dobře placenou trafiku“.

(Týdeník FORUM)

„Služební zákon je důležitým krokem k lepšímu fungování státní správy, veto prezidenta jsme připraveni přehlasovat,“ sdělil premiér. K přehlasování prezidentova veta jsou ve sněmovně nutné hlasy nejméně 101 ze 200 poslanců. Koalice má v plném počtu 108 poslanců. Je ale možné, že se opětovné projednávání novely v dolní komoře v souvislosti s kritickými postoji opozice protáhne. Naposled v úterý sněmovna hlasy poslanců vládní koalice přehlasovala prezidentské veto k novele letošního státního rozpočtu.

Novela služebního zákona předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Změny služebního zákona mají podle předkladatelů prohloubit odpolitizování státní služby tím, že stanoví jasnou hranici mezi politickým vedením ministerstev a jejich úřednickým aparátem. Sněmovní opozice i někteří koaliční senátoři ale mluvili o politizaci státní služby. Další výtky směřovaly například k možnému zvýšení nákladů na státní správu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články