SPOLU a PirSTAN jednaly o vládě. Koaliční smlouvu chtějí do 8. listopadu

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) (ČTK)

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) | FOTO: ČTK

Všechna společná jednání by měla vést k tomu, abychom nejpozději do 8. listopadu mohli podepsat společnou koaliční smlouvu. Na tiskové konferenci po jednání koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a koalice Pirátů se Starosty to oznámil šéf občanských demokratů a kandidát na premiéra Petr Fiala. 

„Nemluvili jsme o struktuře vlády ani personálních otázkách, považujeme za podstatnější, aby lidé jako první věděli, co chceme řešit, než kdo to bude řešit. Jednání budou pokračovat, příští úterý odpoledne se opět setkáme,“ uvedl Fiala s tím, že jednat o vládě budou obě koalice v šesti týmech podle jednotlivých programových oblastí. 

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

V programových skupinách budou podle lídra koalice SPOLU zahrnuta všechna témata a resorty. „Jedna pracovní skupina se bude zabývat vždy konkrétní oblastí, a to například školstvím, kulturou a podobně. Za každou politickou stranu bude ve skupině jeden zástupce a budou se bavit o tom, kde existuje úplná programová shoda a kde budeme muset ještě jednat,“ vysvětlil Fiala.

Předseda ODS zároveň prozradil, že požádal kancléře prezidenta Vratislava Mynáře o schůzku s hlavou státu. Ta se však podle něj uskuteční, až bude hospitalizovaný prezident Miloš Zeman mimo jednotku intenzivní péče.

„Mám pochopení pro to, že se pan prezident potřebuje uzdravit. Buďme lidští, nic nespěchá, nic nehoří. Jelikož nemám bližší informace, tak ani nemohu odhadnout, kdy ten termín bude. S panem kancléřem jsme nicméně domluveni, že si ho ujasníme,“ uvedl šéf občanských demokratů.

Vítězná koalice SPOLU se společně s koalicí Pirátů se Starosty v sobotu po volbách dohodly na úmyslu vytvořit společnou většinovou vládu. V memorandu požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu. Obě koalice zároveň deklarovaly, že nebudou o budoucí vládě jednat s žádným jiným politickým subjektem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]