Koalice SPOLU: Babiš musí přestat se zlehčováním teroristického činu. Češi nejsou zboží

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka (Koalice SPOLU)

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: Koalice SPOLU

Lídři koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) odmítli výroky předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) o tom, že výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nebyl aktem státního terorismu. Je podle nich potřeba, aby tuzemská vláda s jakoukoli relativizací této události, při níž zemřeli dva lidé, okamžitě přestala a zahájila větší diplomatickou ofenzivu.

„Je třeba, aby okamžitě přestalo zlehčování, bagatelizace, různé náhradní pojmenování toho, co se tady odehrálo. Považuji za naprosto nevhodný výrok premiéra Babiše, že by se jednalo o útok na zboží,“ prohlásil na úvod tiskové konference koalice SPOLU předseda ODS Petr Fiala. Jednalo se podle něj o útok národního terorismu a je potřeba, aby tuto věc takto pojmenovala i vláda a její předseda Andrej Babiš.

FORUM 24 (archiv)

Podle Fialy je také potřeba, aby byly vyjasněny okolnosti týkající se toho, jakým způsobem se o tragédii ve Vrběticích dovídala vláda a jak s informacemi pracovala. Dosavadní vyjádření jejích představitelů se totiž rozcházejí. „Slyšíme od jednotlivých představitelů vlády různá data – každý říká něco jiného,“ shrnul Petr Fiala.

Problematické je podle něj i náhlé odvolání ministra Tomáše Petříčka, který odsuzoval rozvíjející se ruský vliv na našem území. „Je potřeba začít mnohem větší diplomatickou ofenzivu. Mnohem více vyzývat státy EU a NATO, aby se za nás postavily. To se nestalo,“ hovořil.

Šéf lidovců Marian Jurečka prohlásil, že se naplno projevuje absence schopných členů vlády. „Ukazuje se, že tady chybí kompetentní ministr zahraničních věcí, který by tu práci opravdu dělal na full-time. Pan premiér včera velmi relativizoval to, co se stalo, slovy o zboží. Je to naprosto nepřijatelné a někdo, kdo se tváří, že s námi chce mít korektní vztahy, nemůže takovou akci u nás realizovat,“ míní Jurečka.

„Češi nejsou zboží. Vláda by měla jednoznačně zažalovat celou Ruskou federaci jménem pozůstalých právě po obětech tohoto teroristického činu a žádat kompenzace. Nejedná se tady o útok na munici, ale o přímé ohrožení na životech a majetku stovek až tisíců lidí, kteří v okolí tohoto areálu žijí. Pokud toto chce pak premiér jakkoli zlehčovat, tak jsou jeho výroky za hranou všeho myslitelného,“ odsoudila výroky premiéra předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Komise dnes ráno projednala s panem Koudelkou celou situaci včetně časové souslednosti. Poděkovali jsme důstojníkům BIS, protože materiál i informace, které nám byly poskytnuty, byly velmi dobře zpracovány. Nejsou vymyšleny, musím se ohradit vůči komentářům z ruské strany. Je evidentní, že se dva agenti ruský rozvědek pohybovali v areálu ministerstva obrany,“ uvedl předseda komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner