Koalice SPOLU chce mimořádnou schůzi kvůli vládnímu selhání v objednávání vakcín

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (ČTK)

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: ČTK

Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 i KDU-ČSL) na svém twitterovém účtu oznámila, že je připravena svolat mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny kvůli informaci, kterou v úterý uveřejnily Hospodářské noviny. Česká vláda totiž podle nich objednala 81,1 procenta dávek vakcín proti covidu-19 z toho, na co měla od Evropské komise nárok.

„Vláda nevyužila možnosti objednat více vakcín pro české občany. Považujeme to za další neuvěřitelné selhání této vlády. Pokud se premiér Babiš chvástá, že na vše dohlíží, pak tohle opět nezvládl. Budeme chtít vysvětlení! Jsme připraveni svolat mimořádnou schůzi,“ uvádí koalice SPOLU.

Česko má vakcíny pouze na to, aby do konce června bylo očkováno 44 procent dospělých, méně to bude jen u Bulharska, Chorvatska, Slovenska a Lotyšska. „Jednalo se o rozhodnutí tehdejších ministrů zdravotnictví s ohledem na nastavenou očkovací strategii v dané době,“ sdělilo HN ministerstvo zdravotnictví. Odkázalo tak na kroky bývalých ministrů Adama Vojtěcha a Romana Prymuly (oba za ANO). Vojtěch, který byl ministrem do 21. září, HN napsal, že řešil pouze objednávku AstraZenecy. „V té době, tedy na začátku září, nebylo vůbec zřejmé, jaké všechny vakcíny budou nakonec úspěšné. Proto jsme nechtěli vsadit vše na jednu kartu,“ uvedl Vojtěch. Smlouvu podle něj podepsal až jeho nástupce Prymula. Ten na dotaz HN nereagoval.

Podle dokumentu, jehož pravost podle HN potvrdily dva vysoce postavené zdroje blízké jednáním, si třeba Malta zajistila tolik dávek, že by měla do konce června naočkovat 92 procent občanů. Dánsko má mít dost vakcíny pro 79 procent lidí. Rumunsko by mělo mít vakcínu pro 56 procent občanů, jen těsně tak zaostává za Německem, Francií či Finskem, píše server. K dosažení kolektivní imunity proti covidu-19 je podle odborníků potřeba naočkovat aspoň 70 procent dospělých.

Podle serveru jde o údaje o dodávkách vakcín na základě dosavadních slibů výrobců. Přesná čísla nakonec mohou být jiná, protože společnost AstraZeneca dodávky nestíhá, naopak Pfizer vyrábí víc, než kolik původně slíbil. Z vakcín, které pro ČR u výrobců zajistila Evropská komise, vláda neobjednala ani polovinu možných dodávek od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson, píše server.

„Pokud jsou pravdivé informace médií o tom, že Česká republika měla na podzim možnost objednat více vakcín, ale neudělala to, je to skutečně skandální. Očkování zachraňuje zdraví a životy lidí, odpovědný premiér by dělal vše pro to, aby vakcín pro české občany bylo co nejvíce,“ napsal k informacím předseda ODS Petr Fiala.

„Šetřit na objednávce, která doslova zachrání lidské životy, může jen sociopat. Takový člověk nemá být premiérem,“ myslí si šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]