Koalice SPOLU chce program do konce února. Fiala promluvil o spolupráci s Babišem

Koalice SPOLU: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL (Koalice SPOLU: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL)

Koalice SPOLU: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL | FOTO: Koalice SPOLU: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL

Koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 chce vypracovat koaliční smlouvu do konce ledna a program do konce února. Ve sněmovně to ve středu řekli novinářům lídři stran. Společným kandidátem na premiéra bude předseda občanských demokratů Petr Fiala. Koalice plánuje společně postupovat nejen v kampani, ale i po volbách, i když strany vytvoří samostatné poslanecké kluby. Fiala vyloučil spolupráci s ANO, koalice podle něj prosazuje politiku, kterou nelze dělat s jeho předsedou Andrejem Babišem (ANO).

Koalice ODS, lidovců a TOP 09 před týdnem představila heslo Jdeme do toho SPOLU a ideové základy spolupráce. Fiala řekl, že nyní intenzivně pracuje na programu. Do konce února bude znát společnost náš program, který bude programem pro příští vládu, tak ho koncipujeme, řekl. Zastoupené strany sice chtějí mít vlastní poslanecké kluby, jejich spolupráce má ale pokračovat i po volbách.

Miloš Zeman (ČTK)

V koaliční smlouvě, kterou chtějí strany představit do konce ledna, by tak měl být i závazek o společném postupu po volbách. Fiala vyloučil povolební spolupráci s ANO. Nedovedu si to představit, my přinášíme společně nabídku změny, ne to, že to bude v nějaké podobě pokračovat dál za naší účasti, vysvětlil. „Koalice chce nabídnout jinou politiku, kterou nelze s Babišem dělat,“ dodal.

Společný postup po volbách zdůraznil i šéf lidovců Marian Jurečka. Nedojde k nějakému rozpojení spolupráce. Je logické, že společný program budeme naplňovat i po volbách, řekl. Kandidátem koalice na premiéra je šéf ODS Fiala, dodala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Shodli jsme se na tom, máme v tom zcela jasno, uvedla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]