Koalice SPOLU chce svolat mimořádnou schůzi sněmovny, pokud Babiš nenavrhne pokračování Koudelky ve funkci ředitele BIS

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) (ODS / se souhlasem autora)

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: ODS / se souhlasem autora

Koalice SPOLU shromáždila dostatek podpisů pro konání mimořádné schůze poslanecké sněmovny k Bezpečnostní informační službě a jejímu řediteli Michalovi Koudelkovi. Podle předsedy ODS Petra Fialy jde o krajní prostředek, který jsou připraveni využít. Mimořádnou schůzi, která by se měla konat příští týden, chtějí svolat v případě, že premiér Andrej Babiš v následujících dnech nenavrhne pokračování Koudelky ve funkci ředitele BIS a nevyřeší tak aktuální situaci kolem kontrarozvědky.

„Jsme přesvědčeni, že věci, které fungují, se nemají měnit. Osoby, které se ve svých funkcí osvědčily a mohou pokračovat, tak v nich pokračovat mají,“ zdůraznil šéf občanských demokratů Petr Fiala a dodal: „Bezpečnostní informační služba funguje velmi dobře.“ Podle Fialy má Koudelka pokračovat ve své práci v zájmu bezpečnosti České republiky.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Koalice SPOLU se situaci kolem BIS a Koudelky snaží odblokovat krokem, který považuje za krajní. Shromáždili dostatek podpisů ke svolání mimořádné schůze poslanecké sněmovny. Tento prostředek však nechtějí použít, pokud premiér Babiš v následujících dnech navrhne, aby Koudelka ve své funkci pokračoval.

„Pro nás, pro koalici SPOLU je velmi důležité, aby Česká republika si uchovala pro své občany ten vysoký bezpečnostní standard, který drží v posledních letech,“ doplnil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, podle kterého je důležité, aby BIS byla předvídatelná i pro své zahraniční partnery.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připomněla kauzu Vrbětice a akt státního terorismu, ke kterému zde došlo. Důraznila také úlohu Bezpečnostní informační služby: „Moc dobře víme, kdo sehrál klíčovou úlohu k tomu, aby se podařilo pachatele identifikovat,“ uvedla šéfa TOP 09. Podle Pekarové Adamové víme, že tím pachatelem bylo  putinovské Rusko, a dodala, že destabilizací situace v BIS by bylo nadšené právě Rusko.

Funkční období nynějšího ředitele BIS Michala Koudelky končí v polovině srpna. Podle zákona o zpravodajských službách ředitele BIS jmenuje vláda po projednání v bezpečnostním výboru. Schůze výboru měla být původně svolána na pátek ráno, ale nakonec se neuskutečnila. Podle předsedy výboru Radka Kotena (SPD) premiér Andrej Babiš (ANO) totiž nepodal regulérní žádost pro svolání schůze.

Šéf výboru uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání. O svolání výboru původně požádal Babiš v úterý. Babiš bude o šéfovi BIS jednat s předsedou koaliční ČSSD Janem Hamáčkem v pondělí a poté oznámí stanovisko vlády.

Kontrarozvědka ve svých zprávách opakovaně upozorňuje na nebezpečí práce ruských a čínských špionů na českém území. Její pracovníky opakovaně ocenila vláda, sněmovna, senát nebo spojenci. Kritizuje ji naopak dlouhodobě prezident Zeman, který několikrát požadoval konec Koudelky v čele této tajné služby. V květnu nevyhověl pošesté návrhu vlády na jeho povýšení do generálské hodnosti. Loni koncem roku předal Babišovi kritický materiál ohledně Koudelky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]