Koalice SPOLU je na dobré cestě. Petr Fiala je důvěryhodným a kompetentním lídrem, ale musí být o něco hlasitější

Premiér a předseda ODS Petr Fiala (Pavel Hofman / FORUM 24, se svolením autora.)

Premiér a předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24, se svolením autora.

Koalici SPOLU složené z ODS, křesťanských demokratů a TOP 09 leckdo předvídal rozpad, a to zvlášť po zveřejnění nálezu Ústavního soudu k volebnímu zákonu, tato spolupráce ale postupuje úspěšně vpřed a nezdá se, že by jí cokoli ohrožovalo. Nejnověji vedení Občanské demokratické strany schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 a také kandidátky a program pro říjnové sněmovní volby. Stejně tak předvolební průzkumy koalici přisuzují velmi dobrou výchozí pozici v situaci, kdy do volebního klání zbývá ještě celých sedm měsíců. Koaliční uskupení tak vysílá jasnou zprávu o tom, že všichni, kdo o něm pochybují, se mýlí.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by koalice SPOLU dosáhla 18,5 procenta hlasů. Potvrdila tak výsledek z předchozího šetření, podle kterého by získala preference ve stejné výši. Je zjevné, že pozice trojkoalice občanských demokratů, KDU-ČSL a TOP 09 na této úrovni je pevná a stabilní. To ukázal i zatím poslední průzkum společnosti Kantar CZ pro Českou televizi, který koalici přisoudil dokonce 19,5 procenta hlasů.

FORUM 24 (archiv)

Tento týden ve středu se trojkoalice vedená předsedou Občanské demokratické strany Petrem Fialou významně posunula směrem k úspěšnému volebnímu tažení, když Výkonná rada ODS schválila koaliční smlouvu koalice SPOLU, volební program a kandidátní listiny.

Šéf občanských demokratů Fiala k tomu uvedl: „Udělali jsme další velký krok k úspěchu v podzimních volbách do poslanecké sněmovny. Výkonná rada ODS dnes schválila koaliční smlouvu, ambiciózní program a skvělý tým kandidátů. Kvůli špatnému vývoji pandemie nemoci covid-19 bohužel musíme pro tuto chvíli odložit slavnostní podpis koaliční smlouvy. Věřím ale, že až budou čísla v ČR lepší, může právě tento akt symbolicky odstartovat změnu k lepšímu v naší zemi.“

Na první pohled se tento posun nemusí zdát být tak podstatný, ale vzhledem k tomu, že u každé předvolební koalice platí, že polovinu jejího úspěchu tvoří to, že vůbec vznikne a nerozpadne se, jde skutečně o velmi důležitou věc. A to zvlášť v situaci, kdy si vznik této koalice nemálo lidí, jak uvnitř uvedených stran, tak především mimo ně, nepřálo. Volání po rozpuštění koalice pak ještě více zesílilo po nedávném nálezu ústavních soudců k našemu volebnímu systému do dolní komory parlamentu. Už jen z toho důvodu je výše zmíněná zpráva zásadní.

Důvěryhodný a kompetentní lídr

V každém případě navzdory všem škarohlídům a odpůrcům této koalice je její startovací pozice víc než dobrá. V této chvíli mohou být jakékoli pochybnosti a nejistota ohledně toho, zda se v tomto složení opravdu utká o hlasy voličů, považované za defitivně překonané a není potřeba se jim už nadále věnovat a ztrácet jimi čas a energii. Jednak slavnostnímu podpisu koaliční smlouvy nyní brání už jenom epidemiologická situace, a pak preference koalice v předvolebních průzkumech jsou pro začátek velmi uspokojivé.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (twitter Andreje Babiše)

Nyní by se občanští demokraté, lidovci a TOP 09 měli soustředit hlavně na to, aby zástupci jejich koalice byli ve veřejném prostoru dostatečně vidět a slyšet a především aby bylo na první pohled zřejmé, že oproti premiérovi Babišovi a jeho vládě jsou právě oni nejenom mnohem více kompetentní, ale na rozdíl od něj vůbec schopní normálního a věcného jednání a spolupráce.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v tom očividně totálně selhává, jak se ostatně stále více a více přesvědčujeme z celé řady svědectví a popsaných zážitků s ním z poslední doby. Pokud trojkoalice chce mít šanci na volební vítězství nebo alespoň na druhé místo, musí v tomto ohledu ještě trochu zabrat.

I zde ovšem můžeme v posledních týdnech zaznamenat určitý posun a celou řadu důležitých a nosných mediálních výstupů, které mají svoji váhu a význam. Klíčové je ale především to, aby jako nezpochybnitelný důvěryhodný a kompetentní lídr vystupoval – a aby to dělal dost často a hlasitě – Petr Fiala, který koalici SPOLU do voleb povede a který má být rovněž jedničkou občanských demokratů v Jihomoravském kraji.

Údiv a sklaplá čelist

Když se podíváme na zmiňované průzkumy, koalice ODS, lidovců a TOP 09 na hnutí ANO a koaliční subjekt Pirátů a hnutí STAN zaostává o 6,5 až 10 procentních bodů. To není nijak strašné ani nepřekonatelné. Zásadní je nastolit rostoucí trend a ze stabilní úrovně kolem 19 procent hlasů se odrazit směrem k 25 procentům.

První předpoklad pro to, aby se to podařilo, je, zdá se, už splněn: Občanská demokratická strana naprosto odmítla to, co dlouhou dobu tvrdí a co v různých médiích tlačí všemožní novináři a komentátoři. Tento postoj zastupuje například politická analytička a komentátorka Kateřina Perknerová, která ještě v polovině února v Deníku napsala: „Občanští demokraté snad brzy pochopí, že s Petrem Fialou, na rozdíl od Martina Kuby, nemají šanci.“

Občanští demokraté to zjevně nepochopili a je to tak dobře. Teď už jen zbývá, aby předseda ODS, jeho spolustraníci, ale nakonec i křesťanští demokraté a členové TOP 09 Kateřině Perknerová a dalším vytřeli zrak a před volbami předvedli takový výkon, že se všichni budou divit a po oznámení volebního výsledku koalice SPOLU jim v říjnu sklapne čelit. Šance na to je, všechny tři strany a jejich představitelé a členové však pro to musí udělat skutečně maximum. Stále totiž platí, že nejvíce si to mohou pokazit sami.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]