Piráti dále blokují utvoření koalice v Praze. Hřib trvá na účasti strany Praha Sobě, kterou SPOLU odmítá

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) (ČTK)

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) | FOTO: ČTK

Vyjednávání o koalici v Praze začala hned po volbách v září, dosud jsou však bez výsledku. V úterý se uskuteční další jednání zástupců Pirátů a pražského SPOLU. SPOLU vyzývá Piráty, aby rozpustili Alianci stability, kterou utvořili s Prahou Sobě, podle Zdeňka Hřiba (Piráti) ale tato Aliance trvá a nadále postupuje jednotně.

Piráti před časem vytvořili s Prahou Sobě Alianci stability, která minulý čtvrtek odeslala SPOLU nabídku na vytvoření společné koalice. V ní by SPOLU mělo pět radních včetně primátora, pět by měla Aliance a jednoho STAN. Zdeněk Zajíček (ODS) za SPOLU už v pátek podle ČTK řekl, že nevidí důvod, proč do koalice přibírat Prahu Sobě, a nabídku Aliance odmítl. „V naší reakci vyzýváme Prahu Sobě, aby situaci odblokovala, netrvala na pokračování Aliance a umožnila Pirátům, aby mohli vstoupit do koalice na vládním půdorysu,“ uvedl.

()

Zdeněk Hřib na Alianci stále trvá a nabídka pro SPOLU je podle něj stále platná. „Aliance stability i nadále trvá a postupuje jednotně, podobně jako platí nabídka koalici SPOLU na obsazení pražské rady v poměru 5-5-1, za předpokladu nominace primátora koalicí SPOLU. To je už druhý ústupek ze stany Aliance vůči nim,“ řekl deníku FORUM 24.

Podle Hřiba nemá SPOLU ve volbách takový výsledek, aby vznášela nárok zároveň na primátora a většinu v radě. „Koalice SPOLU získala ve volbách jen necelých 25 procent, tedy méně než čtvrtinu hlasů obyvatel Prahy. S tímto výsledkem ale nemůže mít všechno. Nemůže vznášet nárok zároveň na primátora i většinu v radě, protože to prostě neodpovídá jejich volebnímu výsledku,“ řekl.

Hřib dále pro FORUM 24 popsal, že podle jejich návrhu se SPOLU nemusí bát přehlasování, a nevidí tedy důvod, proč by Alianci odmítala přijmout do koalice. „Náš ústupek z poměrů v 11členné radě reaguje i na obavu koalice SPOLU z přehlasování Aliancí. Je zjevné, že je takto Aliance nemůže přehlasovat. SPOLU může navíc využít i primátorské veto. Obava prezentovaná koalicí SPOLU z přehlasování Aliancí stability tedy nemá žádné opodstatnění,“ vysvětlil Hřib.

(Týdeník FORUM)

SPOLU se navíc podle něj snaží narušit vzájemnou integritu Aliance tím, že ji nerespektuje a odmítá jednat s jejími zástupci. Hlasováním klubu Pirátů bylo jednohlasně schváleno usnesení o její platnosti a respektování. „Jsme pevnou součástí Aliance stability. Vyzýváme vyjednavače z ostatních stran, aby to respektovali stejně, jako Aliance respektuje koalici stran v rámci SPOLU. Vzájemný respekt je základem férové spolupráce. Sami jsme nabídli vstřícný ústupek. Očekáváme snahu o dosažení kompromisu také od našich partnerů ve vyjednávání,“ stojí v usnesení.

To potvrdil i lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. „Jak zastupitelé klubu Pirátů, tak klubu Prahy Sobě hlasováním potvrdili, že Aliance pro stabilitu trvá a že naším cílem je vytvořit stabilní koalici na celé čtyři roky volebního období,“ sdělil deníku FORUM 24.

Jiří Pospíšil (TOP 09) pro FORUM 24 sdělil, že setrváním v Alianci si chtějí Piráti ponechat vládu ve městě, přestože volby nevyhráli. „Piráti se pod záminkou deklarované stability zabetonovali v jakési alianci křesel a doufají, že si tímto krokem ponechají faktickou vládu ve městě, a to i přesto, že prohráli volby. A já znovu opakuji, oni nešli do voleb společně tak jako koalice SPOLU. Zároveň ani netvoří nějakou povolební koalici, jak se snaží nyní mediím prezentovat. Oni mají vyjednávací koalici – a ta je zjevným podvodem na voličích a k žádné stabilitě opravdu nevede,“ popsal Pospíšil.

Dále přiznal, že si není jistý, co brání utvoření koalice. „V námi navržené podobě koalice jsou demokratické strany – SPOLU, STAN a Piráti. První dva jmenovaní souhlasí. Co brání Pirátům podpořit koalici, která by byla nejenom transparentní, stabilní a která by respektovala přání pražských voličů, netuším.“

()

Jednání nyní mohou probíhat až do 24. listopadu, na kdy je naplánované jednání zastupitelů. Ani po tomto termínu ale nemusí být koalice vyřešená. „K politice patří trpělivost. Myslím si, že do konce roku musí být zvolena nová rada. Jestli to ale bude 24. listopadu, nebo měsíc poté, to zatím nevím,“ řekl Pospíšil. Kromě koalice s Piráty má SPOLU i nabídku od hnutí ANO. „Samozřejmě, je zde nabídka Patrika Nachera a hnutí ANO na dočasnou podporu menšinové koalice. Tuhle možnost bych já osobně považoval opravdu za krizovou. Myslím, že všichni vidí, že se opravdu poctivě snažíme domluvit s demokratickými stranami. Takže, pokud na konci bude nějaká forma spolupráce s hnutím ANO, je potřeba jasně říci, že to není na odpovědnosti koalice SPOLU, ale mohou za to ti, kteří se po volbách účelově spojili a rozhodli se jednat z pozice síly, a to přestože prohráli volby,“ komentuje Pospíšil.

Ohledně jednání s Piráty je Pospíšil skeptický. „Z vyjádření Pirátů je zcela zřejmé, že dávají přednost účelově vytvořené vyjednávací alianci s Prahou Sobě před koalicí, která nabízí stabilitu a efektivní řešení problémů Prahy,“ shrnul.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články