Koalici SPOLU by volilo 29 procent lidí, tvrdí průzkum. Od voleb její podpora vzrostla

Koalice SPOLU (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Koalice SPOLU | FOTO: Zbyněk Pecák / FORUM 24

Pokud by se nyní konaly volby do poslanecké sněmovny, se ziskem 32 procent by zvítězilo hnutí ANO, které by si ve srovnání s výsledkem v parlamentních volbách připsalo 5 procentních bodů. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) by nyní volilo 29 procent lidí. I přes aktuálně složitou ekonomickou situaci by si ve srovnání s loňskými volbami polepšila o jeden procentní bod. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi.

Na třetím místě by skončilo hnutí SPD s 11 procenty, následuje koalice Pirátů se Starosty s  10 procenty. Před branami poslanecké sněmovny by zůstala KSČM i ČSSD. Obě strany by nezískaly více než 4 procenta hlasů.

Pokud by strany kandidovaly samostatně, volby by také vyhrálo hnutí ANO s 30,5 procenty hlasů. Oproti květnu by si polepšilo o 2,5 procentního bodu. Následovala by ODS s 19,5 procenty, která ve srovnání s červencem přišla o 3 procentní body. 

„Odchody od ODS jsou velmi roztříštěné a směřují napříč celým spektrem, tedy k dalším vládním stranám, ale i k SPD a menším neparlamentním subjektům, jako jsou například Svobodní. Důvody odchodu voličů se dají obecně shrnout jako nespokojenost s počínáním vlády a vedením země za současné situace,“ popsala České televizi analytička Kantar CZ Nikola Kopáčová.

Podle modelu s jednotlivými stranami by se do sněmovny dostalo ještě SPD s 11 procenty, Piráti s 8,5 procenty a Starostové se ziskem 6,5 procenta. Před branami sněmovny by zůstala dvojice současných vládních stran, a to TOP 09 (4,5 procenta) a KDU-ČSL (4 procenta). Jejich podpora však nebyla vysoká ani před loňskými parlamentními volbami. V průzkumu agentury Kantar z konce srpna 2021, tedy necelý měsíc a půl před volbami, měly obě strany shodně 5 procent. 

Sběr dat se uskutečnil od 15. srpna do 2. září, Kantar CZ provedl průzkum technologií CATI. Do stranického modelu z reprezentativního vzorku 1200 respondentů vstoupilo 937 respondentů, kteří nevylučují účast ve volbách a chtějí se voleb účastnit. Do koaličního modelu vstoupilo 893 respondentů. Statistická chyba je v rozmezí plus minus 1,1 až 3,7 procentního bodu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články