Koalice SPOLU podpoří v prezidentských volbách tři kandidáty. Vlastního nechystá

Koalice SPOLU oznámila, že nepostaví svého kandidáta do boje o Hrad (Občanská demokratická strana / se souhlasem autora)

Koalice SPOLU oznámila, že nepostaví svého kandidáta do boje o Hrad | FOTO: Občanská demokratická strana / se souhlasem autora

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) představila strategii, se kterou osloví veřejnost před volbou prezidenta. Do lednové volby hlavy státu nenominuje vlastního kandidáta, aby nerozmělňovala hlasy. V prvním kole ani nedá doporučení pro jednu osobu, podpoří však tři stávající kandidáty. Konkrétně jde o senátora Pavla Fischera, bývalou rektorku Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Na úterní tiskové konferenci to oznámil premiér Petr Fiala (ODS).

„Z průzkumů a z debat s našimi členy i voliči víme, že ti v tuto chvíli nejvíce preferuji celkem tři kandidáty. Jde v abecedním pořadí o Pavla Fischera, Danuši Nerudovou a Petra Pavla,“ řekl premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

„I když vnímáme i negativa, která jsou s jednotlivými osobnostmi spojována pro některé naše voliče, jsme přesvědčeni, že každý z nich může vykonávat funkci prezidenta republiky v souladu s hodnotami, které společně zastávají i naše politické strany,“ pokračoval premiér.

Podle Fialy zůstává hlavním cílem a základní odpovědností koalice SPOLU, jako nejsilnějšího demokratického parlamentního uskupení, zůstává zabránit nástupu populistických a extremistických sil do klíčových státních funkcí. „Tedy i do funkce prezidenta republiky,“ prohlásil.

V souvislosti s kritizovaným členstvím Pavla v předlistopadové komunistické straně Fiala řekl, že nejdůležitější je pro koalici, aby prezident měl jasnou prozápadní orientaci a ctil Ústavu, a že vnímá hlasy voličů.

První místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin poukázal na malou komunikaci dosavadního prezidenta Miloše Zemana se Senátem. Země má podle něj naději, že na začátku příštího roku bude zvolen prezident, který bude komunikovat s vládou i oběma parlamentními komorami, všemi občany.

Předseda lidovců Marian Jurečka prohlásil, že Fischer, Nerudová a Pavel mají své sympatizanty a vybočují z řady dalších kandidátů, o kterých se ve veřejném prostoru mluví. Někteří členové strany se podle něj podílí na sběru podpisů a členská základna KDU-ČSL se aktivně zapojí do kampaně.

Trojice kandidátů rozhodnutí koalice SPOLU uvítala. „Oceňuji rozhodnutí koalice SPOLU nepostavit vlastního kandidáta, odsunout své stranické zájmy a místo toho dát přednost společným hodnotám. Předpokládám, že Andrej Babiš si z nich příklad nevezme, tak se alespoň můžu těšit na pořádný souboj v debatách,“ řekl deníku FORUM 24 Petr Pavel.

„Vážím si toho, že se mě vládní strany rozhodly podpořit i přesto, že jsem nezávislá kandidátka a že můj názor na kroky vlády je často kritický. Věřím, že si uvědomují, že budu nadstranickou prezidentkou a budu vždy stát na straně občanů,“ reagovala Danuše Nerudová.

Americký prezident Joe Biden, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) (Ministerstvo zahraničních věcí České republiky)

Podpory vládní koalice si podle svých slov váží také Pavel Fischer. „Ačkoliv v senátu působím jako nezávislý a nejsem členem žádného politického uskupení, důvěru, kterou ve mě tyto strany vložily, se budu snažit nezklamat,“ napsal na sociální síti.

Do voleb, ve kterých Češi vyberou, kdo nahradí na Hradě Miloše Zemana, zbývají tři měsíce. Koalice původně plánovala vybrat vlastního kandidáta, už v posledních měsících ale její zástupci v čele s premiérem Fialou mluvili víc než o konkrétní osobnosti o záměru dostat na Pražský hrad demokrata, který by společnost stmeloval a nebyl populistou. S vlastním kandidátem pak nepočítá hnutí STAN ani Piráti.

Za favority lednové volby jsou podle průzkumů veřejného mínění považováni Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který ale dosud účast ve volbách nepotvrdil. Mezi hlavními kandidáty je také Danuše Nerudová nebo senátor Marek Hilšer. Úmysl kandidovat na prezidenta v pondělí potvrdil také Pavel Fischer, který už získal dostatek podpisů svých kolegů senátorů.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Přihlášku musí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články