Koalice SPOLU představila tři scénáře, jak bude vypadat další situace v zemi. Od vlády plán postrádáme, vzkazuje

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (ČTK)

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: ČTK

Koalice SPOLU představila tři scénáře, které znázorňují, jak bude vypadat další situace v zemi. Jsou vytvořené na základě optimistického scénáře  až po ten nejhorší, který by mohl v souvislosti s epidemickou situací nastat. Anticovid tým tento model vytvořil na základě konzultací s odborníky a reaguje na absenci jakékoli vládní prognózy.

„Všichni víme, že abychom pandemii zvládli, je nutné testovat, očkovat a je důležité, aby lidé měli důvěru, že když omezují svůj život, že to bude fungovat,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. „Vláda nemá žádnou představu o tom, co se bude dít dál – jak se budeme vracet k normálnímu životu, jak se budou děti vracet do škol, jak se budou znovu otevírat obchody a služby. Jak ten návrat k normálnímu životu bude vypadat. A protože vláda s ničím takovým nepřišla, tak jsme s tím přišli my, koalice SPOLU a Anticovid tým, který připravil scénáře,“ uvedl nový plán předseda ODS Petr Fiala.

Eric Drooker

Tento scénář má tři varianty – od nejoptimističtějšího až po negativní. Scénáře byly sestaveny na základě konzultací s vědci a odborníky. Pomáhali vědci z iniciativy Sníh, epidemiolog Rastislav Maďar nebo lékař Marián Hajdúch, a vycházejí z praxe podobných modelů z Velké Británie, Izraele a Německa. Cílem je ukončit chaotickou komunikaci vlády.

„Myslím, že lidé nechtějí tak moc po vládě, pokud po ní chtějí, aby nelhala, nemlžila, komunikovala jasně, zřetelně, nehádala se přes sociální sítě či přes média a zkrátka řekla jasnou vizi toho, k čemu směřujeme a co můžeme očekávat v budoucích týdnech,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Své chyby se dlouhodobě nesnaží zlepšit, byť jsou opakované, a jen hlupák se ze svých chyb není schopen poučit, tak to za ně děláme my,“ dodala.

Varianty jsou podle ní podmíněné funkčním trasováním, testováním a očkováním. „Je to pořád to samé. Na tento vir neexistuje nějaká zázračná taktika, která by fungovala, pokud nefungují tyto zásadní věci. (…) Návrh dáváme k dispozici vládě. Je to naděje a potřebná vize, jak může Česká republika fungovat a žít a naděje k tomu, aby opatření respektovali,“ řekla Adamová.

„Vláda nikdy žádný plán neměla a nemá ho ani teď, premiér řeší mikromanagement, ale představa o tom, co bude dál, když se čísla začnou zlepšovat, nebo když zůstanou stejná – takový plán od vlády postrádáme. Nejde o opozici, lidé musí vidět, co bude,“ doplnil Fiala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]