Koalice SPOLU: Reakce vlády na ruskou agresi je slabá. Kauzu je třeba přenést na mezinárodní úroveň a Rusko zastavit

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (ČTK)

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: ČTK

Lídři koalice SPOLU Petr Fiala (ODS), Markéta Adamová (TOP 09) a Marián Jurečka (KDU-ČSL) označili na společné mimořádné tiskové konferenci reakci Babišovy vlády na ruskou agresi za nedostatečnou a velmi slabou. Požadují důraznější postup vůči Rusku a také chtějí, aby premiér Babiš a ministr vnitra Hamáček vyjasnili informace, že o vrbětickém útoku na muniční sklad, který provedli podle policie agenti ruské tajné služby GRU, věděli již dříve. 

„Česká republika se probudila do nové bezpečnostní situace,“ řekl novinářům předseda ODS Petr Fiala. „Rusko se neštítí ani násilných činů. To, co se stalo ve Vrběticích, je třeba označit za státní terorismus a reakce České republiky musí být adekvátní. Česko už není vystaveno jen kybernetickým útokům a informační válce, ale Rusko už se neštítí ani násilných činů, uvedl. Ze strany Moskvy jde podle něj o státní terorismus a Česko na to musí rychle reagovat.“

Spolu bude chtít případ řešit kromě branného výboru i na plénu Sněmovny. Pokud se jí nepodaří takový bod prosadit nadcházející týden na řádné schůzi, je koalice připravena iniciovat mimořádnou schůzi dolní komory. Za klíčové pro bezpečnost státu a její kritické infrastruktury považuje kromě jiného také to, aby ruské firmy nebyly vpuštěny do tendru k dostavě jaderné elektrárny Dukovany.

Předseda KDU-ČSL Marián Jurečka odsoudil plánovanou cestu ministra vnitra Jana Hamáčka do Moskvy jako neomluvitelnou, neboť je z médií zřejmé, že o vrbětickém případu již věděl. To se přitom během tiskové konference snažil zpochybnit zástupce novin vlastněných premiérem Andrejem Babišem.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová srovnala postup české vlády, která vyhostila 18 ruských agentů, s reakcí britských úřadů po pokusu o otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala ruskými agenty. Označila reakci české vlády za velmi slabou. Spojené království totiž tehdy kromě vyhoštění více než dvaceti diplomatů předložilo případ k projednání na mezinárodních bezpečnostní fórech. Přitom útok ve Vrběticích je třeba podle Adamové považovat za vážnější. Adamová se také pozastavila nad předimenzovaným počtem ruských zaměstnanců, kteří působí na pražské ambasádě Ruské federace. Šéfka TOP 09 by také očekávala jasný postoj prezidenta republiky. 

Lídři koalice SPOLU chtějí přenést kauzu teroristického útoku na mezinárodní úroveň, zejména na úroveň Evropské unie a NATO, a ruskou agresi zastavit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]