Koalice SPOLU v Praze zahájila kampaň před komunálními volbami. Cílí na primátorské křeslo

Bohuslav Svoboda (ODS) (ODS / se svolením autora)

Bohuslav Svoboda (ODS) | FOTO: ODS / se svolením autora

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) v Praze dnes odpoledne zahájila kampaň před komunálními volbami. Kandidátem na primátora je občanský demokrat Bohuslav Svoboda, který metropoli vedl v letech 2010 až 2013. Premiér a předseda ODS Petr Fiala řekl, že se projekt koalice ukázal jako úspěšný, a proto je důležité, že strany jdou spolu i do boje o pražský magistrát.

„Přesvědčili jsme voliče, že naše spojení má smysl, že dokážeme věci měnit. Voliči nám dali šanci, abychom tu změnu v České republice provedli, a my ji děláme. Děláme ji ve velmi obtížných podmínkách, máme co napravovat,“ řekl Fiala.

(Týdeník FORUM)

Česko letos čekají na podzim obecní a senátní volby, prezident je vyhlásil na 23. a 24. září. Volit se budou zastupitelé obcí a městských obvodů a třetina senátu. Mandát bude obhajovat například jeho předseda Miloš Vystrčil (ODS).

V loňských sněmovních volbách koalice SPOLU zvítězila, druhé bylo hnutí ANO. „Navázali jsem na to, co se nám povedlo v podzimních volbách. Podařilo se nám sestavit společnou kandidátku do pražských komunálních voleb,“ řekl při zahájení kampaně předseda pražské ODS Marek Benda.

„Musíme vyhrát tak, aby nebylo možné bez SPOLU vládnout pražskému magistrátu,“ dodal předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil, jehož strana je nyní jako jediná ze SPOLU ve vládnoucí pražské koalici s Piráty, STAN a Prahou Sobě. Podle něj Praha potřebuje pravicovou vládu, která napraví škody napáchané aktivisty, zejména v dopravě. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je cílem koalice zisk 40 procent.

Za lídrem Svobodou je jedničkou za TOP 09 právě Pospíšil a jedničkou za KDU-ČSL Jan Wolf, který byl radním pro kulturu v době primátorky z hnutí ANO Adriany Krnáčové.

V Praze si před čtyřmi lety rozdělilo 65 mandátů pět subjektů. V zastupitelstvu zasedlo 14 zastupitelů ODS, shodně 13 za Piráty, Prahu Sobě, koalici STAN a TOP 09 a 12 za hnutí ANO. Koalici pak po volbách vytvořili Piráti, koalice Starostů a TOP 09 a Praha Sobě. Primátorský post obsadil Pirát Zdeněk Hřib.

Podle Svobody má koalice i výhody. „To, co se normálně dohaduje po volbách, o co se ty strany dohadují, my máme projednáno dopředu,“ řekl při zahájení kampaně na pražském Petříně. Doprovodného programu se stánky, skákacím hradem a soutěžemi pro děti se účastnily stovky lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články