Koalice SPOLU: Vyzýváme Andreje Babiše, aby do týdne požádal sněmovnu o důvěru

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (ČTK)

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: ČTK

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) oznámila ve čtvrtek odpoledne, že vyzývá premiéra Andreje Babiše, aby do jednoho týdne požádal poslaneckou sněmovnu o důvěru vládě. Když tak neučiní, je koalice připravena začít sbírat podpisy pro hlasování o nedůvěře.

Tři koaliční subjekty se pro tento postup rozhodly poté, co Babišova vláda přišla o toleranci komunistů. „Podporu komunistů už kabinet Andreje Babiše nemá. Za této situace je podle nás nezbytné, aby vláda požádala poslaneckou sněmovnu o důvěru, nebo aby se hlasovalo o vyslovení nedůvěry kabinetu,“ sdělil na odpolední tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. Vláda se podle něj již nemá o co opírat, a tak je logické, že Babiš musí předstoupit před poslance.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

„Začneme sbírat podpisy pro svolání mimořádné schůze, na které bychom vyslovovali nedůvěru. A pak se ukáže – buďto ta důvěra ve vládu bude, nebo nebude. A pokud nebude, máme připraveny další kroky,“ dodal. Na stole jsou podle něj dvě možnosti, o kterých by chtěli jednat s prezidentem Milošem Zemanem. První možností je rozpuštění poslanecké sněmovny a vypsání předčasných voleb, druhou možností vytvoření vlády odborníků za podpory všech stran v poslanecké sněmovně.

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 tímto mimořádným krokem chtějí ověřit, zda Andrej Babiš má většinu ve sněmovně. „Všichni vidíme, že současná vláda se potácí v agonii. Nemůže efektivně řídit Českou republiku, nemůže vládnout a musíme zjistit, zda má, nebo nemá důvěru. Nelze se vymlouvat na to, že je následně možné, aby tu dovládl tento kabinet, byť bez důvěry – to jsou všechno další kroky, my máme jasný záměr, jasný plán,“ sdělila na tiskové konferenci předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Vycházíme ze situace posledních dní – veřejnost se nás ptá, novináři se ptají a my si myslíme, že v této situaci není možné dál zvětšovat množinu chaosu,“ dodal předseda lidovců Marian Jurečka.

Nejspravedlivější varianta tkví podle koalice ve vyhlášení předčasných voleb. K takovému kroku však zřejmě nebude ve sněmovně dostatek hlasů (o tom, kolik by opozice potřebovala hlasů a jak by takový proces mohla provést, pojednáváme v tomto článku). 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]