Koalice SPOLU zvedla téma Babišovy drahoty. Peněženky občanů budou ve volbách rozhodující

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). (Tony Havlík / FORUM 24)

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). | FOTO: Tony Havlík / FORUM 24

Předvolební kampaň pomalu, ale jistě vstupuje do svého závěru. O tom, kdo volby vyhraje, se rozhoduje právě v těchto dnech. Poslední týden před otevřením volebních místností je klíčový. Pokud vyjdeme z posledního průzkumu agentury Kantar CZ, ve kterém hnutí ANO získalo 24,5 hlasů a koalice SPOLU 23 procenta, můžeme říct, že šance na porážku Babišova uskupení je reálná. Ještě pravděpodobnější je to, že koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů budou mít po volbách většinu v poslanecké sněmovně. Koalice pod vedením Petra Fialy v posledních týdnech opravdu ožila. Pro porážku hnutí ANO je však rozhodující, aby SPOLU jasně čnělo nad Babišovým hnutím v ekonomické oblasti.

S lehkou nadsázkou se dá říct, že letošní volby dopadnou podle toho, jaká nakonec převáží interpretace naší ekonomické situace a našich vyhlídek ohledně ekonomiky a životní úrovně v České republice. Máme se dobře, protože nám rostou platy a důchody? A je tenhle růst udržitelný?

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Hrozí nám v nadcházejícím období obrovské problémy, protože náš stát se velmi rychlým tempem zadlužuje a vláda nemá žádný plán, co s tím dělat, takže se budou muset zvyšovat daně nebo omezovat veřejné služby? Budou se muset dříve či později snižovat důchody, protože na ně nebudou peníze, jelikož jsme stále neprovedli penzijní reformu? A do jaké míry může za vysokou inflaci a zdražování, které v posledních měsících intenzivně zažíváme, Andrej Babiš a jeho vláda?

To, jaké odpovědi na tyto otázky se prosadí, a také to, které z nich budou pro voliče nejpalčivější, významným způsobem ovlivní, jaké výsledky příští týden přinesou volby do dolní komory parlamentu. To, nakolik jsou tato témata důležitá, si uvědomuje i koalice SPOLU a její lídr, předseda občanských demokratů Petr Fiala, když hovoří o Babišově drahotě.

Vysoké ceny? Prostě to zařídíme!

Na své facebookové stránce pak Občanská demokratická strana tento týden zveřejnila plakát právě s nadpisem „Babišova drahota“ upozorňujícím na to, kolik stály brambory před Babišem v roce 2013 a kolik po Babišovi v roce 2021. U premiérovy fotografie je potom bublina se sloganem: „Vysoké ceny? Prostě to zařídíme!“ A pod samotnými brambory je umístěn nápis: „Zastavme nezodpovědné hospodaření státu, které vede ke zvyšování cen.“

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Plakátek byl doplněný následujícím komentářem: „‚Babišova drahota‘ se podepsala nejen do ceny energií, ale i do ceny potravin, jako jsou například brambory! Neschopnost a špatné hospodaření vlády ANO, ČSSD a KSČM dovedlo Českou republiku k vysoké inflaci a zdražování. Pojďme to SPOLU zastavit! Teď jde o všechno!“

Samozřejmě je otázka, jak to s cenou brambor ve skutečnosti je. V současné době se dají koupit rozhodně levněji než za uvedených 34,90 Kč za kg, což má být cena vycházející z nabídek nejrozšířenějších obchodních řetězců v červenci a srpnu letošního roku. Stejně tak není úplně jisté, že konkrétně cena brambor úzce souvisí s tím, jak stát hospodaří a jestli se například zvyšují důchody.

Podobně u ceny energií bude o něco složitější dohledat spojitost mezi jejich růstem a hospodařením Babišovy vlády. To ale nic nemění na tom, že určitá souvislost mezi tím, jak vláda seká rekordní rozpočtové schodky a pouští peníze do ekonomiky, na straně jedné a vysokou inflací na straně druhé opravdu je.

Největší zápas ve volební kampani

V každém případě platí, že tato témata u voličů rezonují a velmi je pálí. A proto je důležité, že se do nich koalice SPOLU pouští, i když je zatím otevřené, nakolik to zabere a uskupení občanských demokratů, KDU-ČSL a TOP 09 to přinese voličské hlasy.

Eric Drooker

Souvisí s tím také to, co 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura mimo jiné uvedl v rozhovoru pro FORUM 24: „Když se podíváte na volby v posledních třiceti letech v České republice, tak tábory levice a pravice jsou poměrně vyrovnané. Někdy má o něco navíc pravice, vznikne středopravicová vláda. Někdy má o něco navíc levice, vznikne taková levostředová vláda. Teď tady máme vládu populistů. To znamená, celkový počet levicových voličů zůstával stejný, a těžko očekávat, že i zklamaný volič levice odejde volit pravici. To není úplně realistické,“ zdůraznil Stanjura.

A vzápětí dodal: „Samozřejmě pak je skupina lidí, která ty volby rozhoduje a která je někde ve středu a rozhoduje se vlevo nebo vpravo, a o ty probíhá největší zápas ve volební kampani. Protože máte skupiny voličů, které jsou pevně rozhodnuty, ať už volit Andreje Babiše, nebo volit nás, a teď se bojuje o voliče, kteří ještě váhají.“

Nejdůležitější otázka tak zní, podle čeho se tihle váhající voliči nakonec rozhodnou. S velkou pravděpodobností to bude v nějaké podobě jejich peněženka, proto tolik záleží na tom, jaká interpretace naší ekonomické situace a toho, co nás čeká, zvítězí. Zjistíme to už příští týden.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články