Koalice v Praze je zřejmě na dosah. SPOLU má uvažovat nad ústupkem Pirátům

Bohuslav Svoboda (ODS) (ČTK / Šulová Kateřina)

Bohuslav Svoboda (ODS) | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Vítězné SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) by při vyjednávání o budoucí koalici v Praze mohlo ustoupit Pirátům. Ti požadují, aby ve vedení hlavního města nebyl žádný trestně stíhaný politik. Jan Wolf (KDU-ČSL), který čelí obžalobě v kauze magistrátních sportovních dotací, by tak nakonec v radě hlavního města být nemusel. Deníku FORUM 24 to řekl zdroj obeznámený s průběhem jednání. Podle něj jde o jednu z variant, které jsou v tuto chvíli na stole. Otevřela by se tak cesta ke spolupráci na vládním půdorysu. Prahu by tak vedla koalice složená ze SPOLU, hnutí STAN a Pirátů.

Regionální manažerka pražské ODS Lenka Mottlová však tuto informaci na dotaz deníku FORUM 24 popřela. Zástupci stran se ale shodují na tom, že preferují pražskou koalici na vládním půdorysu. Novým primátorem hlavního města by měl podle všeho být Bohuslav Svoboda z občanských demokratů.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

K jednání o možné koalici na pražském magistrátu se zástupci koalice SPOLU opět sejdou v úterý. Naposledy se strany sešly minulé pondělí, jednání ale stále komplikuje právě pirátský požadavek, že nebudou zasedat v radě s trestně stíhanými politiky. Jednání by odblokovalo právě neangažování Jana Wolfa ve vedení metropole.

Vyjednávací týmy se sejdou od komunálních voleb, které se konaly na konci září, už poněkolikáté. Po předcházejících schůzkách zástupci SPOLU sice uvedli, že stále preferují pražskou koalici s Piráty a STAN na vládním půdorysu, ale zároveň opakovaně odmítli pirátský požadavek ohledně trestně stíhaných politiků.

Předseda vlády a šéf ODS Petr Fiala v pondělí při návštěvě Bezpečnostní informační služby opět zopakoval, že ve městech a obcích doporučuje a preferuje dohody kopírující podobu vládní koalice, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN.

Komunální volby v Praze vyhrála koalice SPOLU. V 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Na druhém místě skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články