Spolupráci Pirátů a STAN čeká nelehká cesta. Starostové by však neměli váhat a už vůbec ne kvůli situaci v jednom kraji

FB Ivan Bartoš

Vít Rakušan a Ivan Bartoš | FOTO: FB Ivan Bartoš

Stále více se ukazuje, že k předvolební koalici Pirátské strany a hnutí STAN je v obou uskupení velká vůle a existují všechny důvody pro to, aby oba subjekty spolupracovaly. Cesta, která Piráty a Starosty a nezávislé ještě čeká, je však dlouhá a není vůbec jednoduchá. Neobejde se bez překonávání se a možná i sebezapření na obou stranách. To vše potvrzuje i aktuální vývoj po krajských volbách.

Samotné krajské volby prokázaly, že když se Piráti a hnutí STAN odhodlají kandidovat společně, slaví úspěch. Krásně to předvedli v Olomouckém kraji, kde vytvořili společnou koalici a získali celých 19,51 procenta hlasů. Takového výsledku Piráti nikde jinde, kde se ucházeli o místa v krajském zastupitelstvu samostatně, nedosáhli. Nejlépe na tom byli ve Středočeském a Královéhradeckém kraji, kde obdrželi po 14,41 procenta hlasů.

Pavel Hofman

V drtivé většině ostatních krajů se pak zdá, že se povolební spolupráci obou uskupení velmi daří. Potom tady ovšem máme situaci ve Zlínském kraji, která přiměla bývalého předsedu Starostů a nezávislých, jejich současného místopředsedu a lídra v tomto kraji Petra Gazdíka navrhnout, aby Celostátní výbor STAN odložil hlasování o zahájení spolupráce s Pirátskou stranou, které se má uskutečnit ve čtvrtek.

Už jen to, že Gazdík na základě povolebního vyjednávání v jednom kraji o takový odklad požádal, je docela zvláštní věc, která v první řadě svědčí o vyhrocené atmosféře a vypjatých emocí ve vztazích Pirátů a hnutí STAN ve Zlínském kraji v souvislosti se vznikem zdejší krajské koalice.

Žádný div, že šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan k odložení hlasování žádný důvod nevidí. Stačí, aby byl z jiného kraje a díval se na celou záležitost z odlišné perspektivy. Zkrátka situaci v jednom kraji není možné takovýmto způsobem přeceňovat a vyvozovat z ní kdovíjaké závěry pro navazování spolupráce na celostátní úrovni.

Zbytečné váhání a přešlapování

Ostatně nakonec nejde o nic jiného, než že si vedení hnutí STAN případně odhlasuje to, že s Piráty začíná o předvolební spolupráci pro sněmovní volby vést vážná jednání. Není lepší příležitost pro to si všechny vzájemné nejasnosti vysvětlit poté, co si Starostové a nezávislí schválí to, že s Pirátskou stranou začínají oficiálně jednat.

Pavel Hofman

Petr Gazdík napsal na Twitter, že navrhuje odložení hlasování na čtvrtek 22. října. „Kolegům vysvětlím důvody. Myslím, že stojí za odložení. Paradoxně to může velmi pomoci v případných nesrovnalostech v naší, doufám, budoucí koalici s Piráty,“ zdůraznil Gazdík. Proč teď něco odkládat a dávat tím najevo nejistotu a lavírování, byť možná s dobrým úmyslem?

Společný projekt Pirátů a Starostů a nezávislých má samozřejmě spoustu odpůrců a jistě jich má mnoho i uvnitř obou uskupení. S tím je třeba počítat a zároveň se dá očekávat, že různá zaškobrtnutí jako to ve Zlínském kraji mohou sloužit jako záminka pro odpálení a ukončení zvažované předvolební spolupráce.

Každá váhavost v tomto kontextu může být velmi kontraproduktivní a může spustit lavinu dalších pochyb. Určitě je na místě si to, co se stalo ve Zlínském kraji, vysvětlit, neměl by to však být důvod k nějakému přešlapování či zdržování, které se posléze může vymstít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner