Spolupráci Pirátů a STAN čeká nelehká cesta. Starostové by však neměli váhat a už vůbec ne kvůli situaci v jednom kraji

Vít Rakušan a Ivan Bartoš (FB Ivan Bartoš)

Vít Rakušan a Ivan Bartoš | FOTO: FB Ivan Bartoš

Stále více se ukazuje, že k předvolební koalici Pirátské strany a hnutí STAN je v obou uskupení velká vůle a existují všechny důvody pro to, aby oba subjekty spolupracovaly. Cesta, která Piráty a Starosty a nezávislé ještě čeká, je však dlouhá a není vůbec jednoduchá. Neobejde se bez překonávání se a možná i sebezapření na obou stranách. To vše potvrzuje i aktuální vývoj po krajských volbách.

Samotné krajské volby prokázaly, že když se Piráti a hnutí STAN odhodlají kandidovat společně, slaví úspěch. Krásně to předvedli v Olomouckém kraji, kde vytvořili společnou koalici a získali celých 19,51 procenta hlasů. Takového výsledku Piráti nikde jinde, kde se ucházeli o místa v krajském zastupitelstvu samostatně, nedosáhli. Nejlépe na tom byli ve Středočeském a Královéhradeckém kraji, kde obdrželi po 14,41 procenta hlasů.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V drtivé většině ostatních krajů se pak zdá, že se povolební spolupráci obou uskupení velmi daří. Potom tady ovšem máme situaci ve Zlínském kraji, která přiměla bývalého předsedu Starostů a nezávislých, jejich současného místopředsedu a lídra v tomto kraji Petra Gazdíka navrhnout, aby Celostátní výbor STAN odložil hlasování o zahájení spolupráce s Pirátskou stranou, které se má uskutečnit ve čtvrtek.

Už jen to, že Gazdík na základě povolebního vyjednávání v jednom kraji o takový odklad požádal, je docela zvláštní věc, která v první řadě svědčí o vyhrocené atmosféře a vypjatých emocí ve vztazích Pirátů a hnutí STAN ve Zlínském kraji v souvislosti se vznikem zdejší krajské koalice.

Žádný div, že šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan k odložení hlasování žádný důvod nevidí. Stačí, aby byl z jiného kraje a díval se na celou záležitost z odlišné perspektivy. Zkrátka situaci v jednom kraji není možné takovýmto způsobem přeceňovat a vyvozovat z ní kdovíjaké závěry pro navazování spolupráce na celostátní úrovni.

Zbytečné váhání a přešlapování

Ostatně nakonec nejde o nic jiného, než že si vedení hnutí STAN případně odhlasuje to, že s Piráty začíná o předvolební spolupráci pro sněmovní volby vést vážná jednání. Není lepší příležitost pro to si všechny vzájemné nejasnosti vysvětlit poté, co si Starostové a nezávislí schválí to, že s Pirátskou stranou začínají oficiálně jednat.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan (Pavel Hofman / se svolením autora)

Petr Gazdík napsal na Twitter, že navrhuje odložení hlasování na čtvrtek 22. října. „Kolegům vysvětlím důvody. Myslím, že stojí za odložení. Paradoxně to může velmi pomoci v případných nesrovnalostech v naší, doufám, budoucí koalici s Piráty,“ zdůraznil Gazdík. Proč teď něco odkládat a dávat tím najevo nejistotu a lavírování, byť možná s dobrým úmyslem?

Společný projekt Pirátů a Starostů a nezávislých má samozřejmě spoustu odpůrců a jistě jich má mnoho i uvnitř obou uskupení. S tím je třeba počítat a zároveň se dá očekávat, že různá zaškobrtnutí jako to ve Zlínském kraji mohou sloužit jako záminka pro odpálení a ukončení zvažované předvolební spolupráce.

Každá váhavost v tomto kontextu může být velmi kontraproduktivní a může spustit lavinu dalších pochyb. Určitě je na místě si to, co se stalo ve Zlínském kraji, vysvětlit, neměl by to však být důvod k nějakému přešlapování či zdržování, které se posléze může vymstít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com