Koaliční lídři nevidí důvody pro rekonstrukci vlády kvůli kauze kolem DPP

Vláda Petra Fialy (ODS) (Zbyněk Pecák / se souhlasem autora)

Vláda Petra Fialy (ODS) | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem autora

Koaliční lídři nevidí důvody pro rekonstrukci vlády kvůli podezření z korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Předseda STAN Vít Rakušan má jako ministr vnitra důvěru. Po jednání lídrů vládní koalice to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Kandidáta na ministra školství po Petru Gazdíkovi chce STAN představit do konce týdne, řekl Rakušan.

Gazdík funkci opustil kvůli svým stykům s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který je v kauze kolem DPP stíhaný. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) chtěla v kauze podle médií minulý týden obvinit celkem 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček, kterému hnutí STAN kvůli kauze pozastavilo členství.

Rakušan ocenil, že mu předsedové ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů vyjádřili důvěru. Ubezpečil je o tom, že korupční kauza musí být vyřešena důsledně a podle principu „padni, komu padni“. Uvedl, že o tom, že do kauzy jsou zapleteni i zástupci STAN, neměl žádné předběžné informace a do vyšetřování nijak nezasahoval a zasahovat nebude.

V kauze, podle policie, organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Mezi obviněnými jsou bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček a podnikatel Michal Redl.

Gazdík funkci podle Rakušana opustil kvůli svým stykům s Redlem, ne proto, že by byl vyšetřován. Tyto kontakty podle předsedy STAN „byly jen těžko vysvětlitelné v kontextu toho, jakým způsobem se tato pražská kauza řeší“. STAN chce Gazdíkova nástupce představit podle Rakušana nejdříve Pirátům, s nimiž loni kandidovali do voleb, a posléze dalším vládním partnerům.

Rakušan se chce v příštích dnech s možnými adepty setkat a chce představit až nejlepšího nezpochybnitelného kandidáta v rámci svého hnutí. „Rozhodně popírám, že bychom snad museli hledat někde v externích vodách. V hnutí STAN máme mnoho lidí, kteří se školství dlouhodobě odborně věnují, opravdu mu rozumí a zvládnou i tu politickou funkci,“ uvedl Rakušan.

Podle serveru Seznam Zprávy zvažují kandidaturu poslanci STAN Ondřej Lochman a Viktor Vojtko. Lochman pracoval v minulosti jako odborný pracovník v Národním institutu dětí a mládeže, Vojtko působí jako pedagog a vědec na Jihočeské univerzitě. Další politici podle serveru už nabídku na vedení ministerstva školství odmítli. Server jmenoval například poslance Vladimíra Balaše, Jana Berkiho nebo místostarostku středočeských Psár Martinu Běťákovou.

Předseda senátního školského výboru Jiří Drahoš (za STAN) označil pro ČTK debaty o své případné nominaci za spekulace a nepočítá s tím, že by byl osloven. Rakušan v pondělí v rozhovoru pro Radiožurnál nevyloučil ani možnost oslovit exministra školství za ANO Roberta Plagu, který je Gazdíkovým politickým náměstkem. Plaga dnes na dotaz ČTK nevyloučil, že by nabídku přijal, pokud by ji dostal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]