KOD: Církevní náhrady nesmějí být zameteny pod koberec!

Chrám sv. Víta (archiv)

Chrám sv. Víta | FOTO: archiv

Klub na obranu demokracie se obrátil na další nezávislé iniciativy. Upozorňuje je, že Poslanecká sněmovna PČR na příští schůzi, která začne 16. dubna, bude zjevně projednávat mj. i komunistický návrh na dodatečné zdanění finančních náhrad církvím. Bude to závěrečné hlasování, po němž v případě schválení zbývá už jen podpis prezidenta a snad i naděje, že přijatý zákon v budoucnu zruší Ústavní soud. 

V Poslanecké sněmovně zjevně převažuje snaha zákon bez velkého kraválu protlačit k hladkému schválení. Tento vyčůraný záměr je třeba v rámci ústavních a zákonných možností zkomplikovat. KOD uvádí to, co ve věci zdanění náhrad dosud podnikl, a vyzývá nezávislé iniciativy, aby se tak či onak přidaly.

Plný text dopisu KOD nezávislým iniciativám zní: 

Vážení přátelé,

obracíme se na Vás v záležitosti, v níž jsme Vás před časem už oslovili. Na příští schůzi Poslanecké sněmovny proběhne závěrečné hlasování o návrhu komunistických poslanců na dodatečné zdanění finančních náhrad církvím. V této věci nejde jen o církve. Jde o to, zda u nás dnes ještě platí to, co bylo kdysi (v roce 2013) zákonem a následně smlouvami závazně slíbeno. To jest, zda ještě žijeme ve stejném právním a politickém prostředí, jaké se postupně ustavilo po roce 1989. A pokud se ukáže, že platí zásad­­a „co bylo do roku 2013 slíbeno, dnes už splněno být nemusí“, může to napříště pocítit kterákoli právnická i fyzická osoba v naší zemi.

V souvislosti s komunistickým návrhem se dnes hovoří o tom, že v současné době nemá smysl se angažovat: Poslanecká sněmovna ho znovu pohodlně schválí. A Ústavní soud naopak musí zákon z logiky věci zrušit. Takové uvažování nepovažujeme za správné. Jednak není nutné se angažovat jen tam, kde je zjevná naděje na úspěch; nýbrž naděje na úspěch ve správné věci vzniká jen tak, že o ni lidé usilují. A za druhé, věřit, že Ústavnímu soudu nezbude než rozhodnout se správně, a my teď nemusíme dělat nic, je nezodpovědné.

Klub na obranu demokracie seznámil před prvním hlasováním v Poslanecké sněmovně poslance a senátory se svým stanoviskem, které je k dispozici zde. Shromáždili jsme pod ně dosud 3770 signatářů, mezi nimiž je i řada veřejně známých lidí (seznam signatářů najdete zde). Podpisy sbíráme dál. Vystoupili jsme na schůzi ústavně-právního výboru Senátu PČR. A nyní, před závěrečným hlasováním v PS, jsme se znovu obrátili dopisy na všechny poslankyně a poslance PČR.

A navrhujeme Vám: vyjádřete se veřejně i Vy. Třeba tak, že se k naší výzvě společně připojíte. Nebo vydáte vlastní stanovisko. Nebo dáte jinak veřejně najevo svůj postoj ke komunistickému návrhu.

Těšíme se na Vaši reakci.

Za Klub na obranu demokracie 

výbor klubu: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto, Jan Scheinost

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]