Kolaborantský činitel Chersonské oblasti Kirill Stremousov zahynul, údajně při dopravní nehodě

Kirill Stremousov. (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Sovět ministrů Krymu)

Kirill Stremousov. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Sovět ministrů Krymu

Podle agentury TASS i nezávislých médií zemřel při dopravní nehodě zástupce vedoucího civilně-vojenské kolaborační správy v Chersonské oblasti Kirill Stremousov. Další podrobnosti zatím nejsou známé.

Některé kanály na sociální síti Telegramu informovaly, že ve stejném autě se Stremousovem jel i známý vojenský zpravodaj listu Komsomolskaja pravda Alexandr Koc. Sám Koc však tuto informaci popřel. “Překvapilo mě, že jsem byl v době nehody v autě se Stremousovem a přežil jsem. Nejel jsem s ním v jednom autě a nevím, kde havaroval. Před týdnem jsem ho viděl osobně,” řekl podle listu Novaja Gazeta Europe novinář.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V letech 2018 až 2019 byl Stremousov předsedou chersonské pobočky Socialistické strany Ukrajiny. Od roku 2021 je členem proruské strany Deržava. V ukrajinských parlamentních volbách v roce 2019 kandidoval na poslance v 82. volebním obvodu jako samostatný kandidát a získal 1,74 procenta hlasů. V roce 2019 byl podezřelý z účasti na útoku na redakci chersonských novin, při němž byl použit slzný plyn a traumatické zbraně.

Během pandemie covidu-19 začal propagovat názory proti očkování a konspirační teorie. Ve svých videích obviňoval úřady z šíření covidu-19, mluvil o “amerických biolaboratořích na Ukrajině” a vyzýval obyvatele, aby nenosili roušky a nedodržovali omezení.

Po ruské invazi na Ukrajinu (2022) a následné ruské okupaci Chersonské oblasti jako proruský aktivista podpořil ruské akce a začátkem března založil kolaborantský Výbor pro záchranu míru a pořádku.

Dne 26. dubna 2022 se prohlásil za místopředsedu vojenské a civilní správy Chersonské oblasti. V této pozici nařídil zablokovat služby Google, YouTube a Viber na území Chersonské oblasti a chystal se zablokovat také Facebook a Instagram. Instagram byl nakonec skutečně zablokován. Dne 30. srpna zveřejnil videozprávu, v níž kritizoval způsob, jakým ukrajinské kanály a média informovaly o protiútoku AFU u Chersonu. Novináři ruské redakce BBC, kteří video prostudovali, dospěli k závěru, že bylo natočeno v pětihvězdičkovém hotelu Marriott ve Voroněži. Dne 30. září obdržel od hlavy Krymu Sergeje Aksjonova ruský pas.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články