Kolaboranti mají utrum. Ukrajinský parlament zakázal proruské strany

Nejvyšší rada Ukrajiny, ilustrační foto (Nejvyšší rada Ukrajiny / se souhlasem)

Nejvyšší rada Ukrajiny, ilustrační foto | FOTO: Nejvyšší rada Ukrajiny / se souhlasem

Nejvyšší rada Ukrajiny schválila návrh zákona č. 7172-1, a zakázala tak jakoukoliv činnost proruských stran na území Ukrajiny. Pro hlasovalo 330 poslanců a poslankyň.

„Přijatý zákon předpokládá zákaz stran, pokud jejich programové cíle nebo akce směřují k ospravedlnění, uznání za oprávněné, popírání ozbrojené agrese proti Ukrajině, a to i prezentací ozbrojené agrese Ruské federace proti Ukrajině jako vnitřního konfliktu, občanského konfliktu, občanské války, popírání dočasné okupace části ukrajinského území,“ vysvětlila předsedkyně strany Služebník lidu Olena Šuljaková.

(Týdeník FORUM)

Stejně tak budou zakázány subjekty, které „glorifikují či ospravedlňují ozbrojené agresivní akce proti Ukrajině, nebo se těchto akcí přímo účastní“, případně „se zastávají představitelů ozbrojených skupin Ruské federace, jiných nezákonných ozbrojených skupin, gangů, žoldnéřských skupin, vytvořených nebo podřízených či financovaných ze strany Ruska“. V neposlední řadě se to vztahuje i na subjekty, které adorují a oslavují představitele okupační správy Ruské federace.

V březnu Rada národní bezpečnosti a obrany pozastavila činnost na Ukrajině stranám, které mají vazby na Ruskou federaci. Jmenovitě šlo o Opoziční platformu – Pro život, Naši, Opoziční blok, Levicovou opozici, Svaz levice, Stát, Progresivní socialistickou stranu Ukrajiny, Socialistickou stranu Ukrajiny, stranu Socialisté a Blok Vladimíra Salda.

Frakce proruské Opoziční platformy pro život ukončila 14. dubna činnost v parlamentu, poté, co parlament 1. dubna schválil v prvním čtení návrh zákona o zákazu politických stran, které ospravedlňují nebo popírají ozbrojenou agresi Ruska proti Ukrajině. 25 poslanců této frakce „Opoziční platforma – Pro život“ založilo svou poslaneckou skupinu a nazvalo ji „Platforma pro život a mír“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články