Kolaborantské chování. Spisovatel Padevět napsal kvůli Filipovi ostrý otevřený dopis

Jiří Padevět (Pavel Hofman)

Jiří Padevět | FOTO: Pavel Hofman

Také spisovatele Jiřího Padevěta rozzlobilo podlézání Rusku a podkopávání vlastní země, kterého se dopustil předseda komunistů Vojtěch Filip v ruském listu Krasnaja zvezda. Filip se za svá slova v neděli odmítl omluvit. Jiří Padevět, který se ve své tvorbě věnuje historii 20. století, zveřejnil otevřený dopis adresovaný předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radku Vondráčkovi. „Docela mne zajímá, co si o řekl bych kolaborantském chování soudruha místopředsedy myslí pan předseda, tak jsem mu napsal otevřený dopis,“ konstatoval Jiří Padevět. Jeho text zveřejňujeme bez úprav.

Vážený pane předsedo,

nejsem si jist, zda jste již informován o obsahu rozhovoru místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky soudruha Vojtěcha Filipa pro list armády Ruské federace Krasnaja zvezda. Místopředseda Poslanecké sněmovny v něm kromě jiných nehorázností prohlásil, že je dobře, pokud se Ruská federace nestará o hroby československých legionářů, protože bojovali proti „Velké říjnové socialistické revoluci“. Nemusím jistě zdůrazňovat, že ona „revoluce“ byla ozbrojeným převratem proti Kerenského vládě a jistě nemusím ani zdůrazňovat, kolik hrůz a utrpení přinesla především obyčejným Rusům a dalším obyvatelům tehdejšího ruského státu.

Co bych ale rád zdůraznil, je příběh československých legií, které byly jednou z mála relevantních vojenských sil, statečně bojujících proti rudým hordám. Jako vrcholnému politikovi Vám jistě nemusím připomínat, že i díky bojovému úsilí československých legií se T. G. Masarykovi podařilo prosadit u spojenců myšlenku samostatného Československa.

Rád bych také zdůraznil, že během první republiky byly československé legie jedním ze základních stavebních kamenů naší státnosti, rád bych také zdůraznil, že řada legionářů se zapojila velmi aktivně do protinacistického odboje již ve chvíli, kdy Sovětský svaz byl spojencem nacistického Německa. Domnívám se, že vyjádření soudruha Vojtěcha Filipa je plivnutím do tváře všem potomkům mužů, kteří daleko od své vlasti bojovali a umírali. Pevně doufám, že nebojovali a neumírali jenom proto, aby jejich pravnučky a pravnuci museli poslouchat nehorázné denunciace.

Vzhledem k tomu, že hnutí ANO, za které jste byl do Poslanecké sněmovny zvolen, samo sebe deklaruje jako hnutí demokratické a proevropské, velmi by mne zajímalo Vaše stanovisko k podle mého názoru odpudivému vyjádření soudruha Vojtěcha Filipa. Pokud byste snad rozhovor nemohl dohledat, rád Vám zašlu odkaz.

Děkuji za jakoukoliv odpověď, tento dopis prosím považujte za otevřený.

S pozdravením a přáním stálého zdraví

Jiří Padevět, občan České republiky

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]