Kolář zpochybnil Trumpovo pozvání Zemana. Žvanivý slimejš, vzkázal Ovčáček

Eric Drooker

Bývalý velvyslanec a možný kandidát na prezidenta Petr Kolář v rozhovoru pro Blesk uvedl, že údajné pozvání prezidenta Miloše Zemana americkou hlavou státu Donaldem Trumpem do USA probíhalo poněkud jinak, než tvrdí Pražský hrad. A to okamžitě rozlítilo mluvčího Jiřího Ovčáčka.

„Údajně to probíhalo tak, že tam někdo panu prezidentovi ukazoval kartičky, on tam četl, co tam měl napsáno, tomu Trumpovi, a ten na to říkal: ‚Nice. You sound like my man. Once you are in US or in DC, stop by and let’s have a picture together.‘ (Super. Zníte jako můj člověk. Až budete ve Státech nebo ve Washingtonu, uděláme si spolu fotku, pozn. red.) To bylo to pozvání, prý. A protože pan prezident jede do New Yorku na židovský kongres v dubnu, tak že se teda zastaví v tom Bílém domě a budou mít tu fotku,“ řekl v rozhovoru Kolář.

Toto tvrzení Ovčáček okamžitě odmítl. „Petr Kolář je ostuda české diplomacie vypouštějící fake news (dezinformace). U telefonického rozhovoru pana prezidenta s Donaldem Trumpem jsem byl osobně přítomen a měl možnost celou konverzaci vyslechnout. Žádné kartičky, ale živý dialog dvou státníků, kteří mají mnohé společné názory,“ prohlásil s tím, že se Kolář chová jako „postava v opeře Žvanivý slimejš“.

Zeman jede do USA v dubnu

Návštěva se má uskutečnit v dubnu letošního roku. Zeman zároveň Trumpa pozval na návštěvu České republiky, americký prezident pozvání přijal. „Nastupující prezident USA Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky ,byl jediným evropským prezidentem‘, který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA,“ uvedl před časem Ovčáček.

Za ideální příležitost pro návštěvu Zemana v USA oba představitelé podle mluvčího označili konec dubna, kdy má Zeman obdržet ocenění významných židovských organizací. Ty loni vyznamenaly i Trumpa, oznámil Ovčáček. Prezidenti během telefonátu prý mluvili také o společných stanoviscích k boji proti islámskému terorismu. Tématem hovoru byly i další oblasti politické a ekonomické spolupráce, které podle mluvčího Českou republiku a USA spojují.

Na otázku ČTK, zda Zeman telefonoval Trumpovi či naopak, Ovčáček odpověděl, že si volali po vzájemné dohodě.

Zeman ještě před volbou nového amerického prezidenta, který do úřadu nastoupil v lednu, řekl, že pokud by byl americkým občanem, volil by Trumpa. Po jeho vítězství na speciální tiskové konferenci vyjádřil velkou radost a srdečně mu blahopřál. Trumpovi následně zaslal gratulační telegram, ve kterém ho pozval na návštěvu ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články