Kolektivní Putin na dráze zločinu

(Dana Kyndrová)

FOTO: Dana Kyndrová

Když 24. února Rusko napadlo Ukrajinu, sledovali jsme s naprostým zděšením vzteklé projevy Vladimira Putina. Jeho obličej získal pokřivený a nenávistný výraz. Tehdy se zdálo, že brutální invaze je jen nesmyslnou akcí jednoho psychopatického autokrata. Obstojí ale tak jednoduché vysvětlení současné války při pohledu na to, co se v Rusku děje a co Rusko provádí Ukrajincům? Jsme opravdu všichni rukojmími jednoho šílence, nebo má válka na Ukrajině jistou perverzní logiku, kterou můžeme vysledovat v dějinách i v současném vývoji ruské společnosti? První vysvětlení by nás zavedlo k nepochopení situace, druhé ale navozuje princip kolektivní viny Rusů. Třetí možností je, že platí obě vysvětlení zároveň a příčiny zločinného chování ruského státu jsou navíc kumulací mnoha různých barbarských pohnutek, nacionalistického velikášství a mindráků, jež Ruskem procházejí odshora dolů.

I. Sdělan v SSSR

Kdo si myslel, že jde jen a pouze o Putinovu válku, ten se spletl. Jistě, na začátku nám mnohým připadalo pravděpodobné, že Putin musí narazit na nesouhlas řady rozumnějších Rusů včetně oligarchů, kteří si uvědomí ohromné materiál­ní, lidské i morální ­škody, které válka Rusku přinese. Ptali jsme se, jak se tamní miliardářská elita vyrovná s prudkým propadem příjmů, s obstavením majetku na Západě a jak se mladí Rusové vyrovnají s izolací a potupou své země. Připadalo nám pravděpodobné, že šíleného Putina, který vyhrožuje jadernou pohotovostí, někdo z jeho okolí zastaví, či dokonce sesadí. Přání bylo otcem myšlenky.

Nestalo se nic. Pár oligarchů vyjádřilo nad invazí polovičatou lítost. Stovky, nanejvýš pár tisíc mladých lidí se řadu dní pokoušely protestovat „proti válce“, ale nikoli proti vládě. Desetitisíce vzdělaných Rusů emigrovaly.

Principiální odsouzení Putinovy agrese jsme v Rusku zaznamenali pouze u několika jednotlivců, jako je profesor Andrej Zubov, liberální ekonom Grigorij Javlinskij a Putinův vězeň Alexej Navalnyj. Žádné z polonezávislých médií, jako byly Echo Moskvy či Novaja Gazeta, se neodvážilo vystoupit s otevřenou kritikou zločinné vlády. Než je cenzurní úřad uzavřel, publikovaly jen dílčí kritické reportáže a analýzy.

<p…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články