Evropský audit odkryl pochybné praktiky Agrofertu, připomínající kauzu Čapí hnízdo. Patří mezi ně snaha velké chemičky Synthesia získat zvýhodněnou dotaci přes malou zámečnickou firmu, která o ničem nevěděla. Dnes se k ní nikdo nehlásí, někdo ale lže.
[ctete postid=“255008″ title=“Ministr Havlíček v roli mluvčího ANO aneb Kdo politikaří kolem auditu?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Havlíček-kokot-385×230.jpeg“ excerpt=“Mediální divize ANO objevila nového hlavního komunikátora. Toto místo zaujal ministr “ permalink=“https://forum24.cz/ministr-havlicek-v-roli-mluvciho-ano-aneb-kdo-politikari-kolem-auditu/“]255008[/ctete]
V auditní zprávě Evropské komise, prošetřující střet zájmů premiéra Andreje Babiše, se objevily dotační případy ze skupiny Agrofert, nad kterými zůstává rozum stát. Mezi nejkřiklavější patří žádost chemické společnosti Synthesia o dotaci na vzdělávání zaměstnanců. Chtěla si vylepšit hodnocení zapojením drobné zámečnické firmy bez jejího vědomí.
Kde se vzal „bílý kůň“?
Deník Hospodářské noviny zjistil (13. 6. 2019), že vůbec není jasné, jak k záměru přiřadit vesnické zámečnictví jako „bílého koně“ do žádosti o dotaci došlo. V Synthesii dnes dávají od této věci ruce pryč a přehazují odpovědnost jeden na druhého. Jasno do této věci nevnesla ani centrála Agrofertu, právě naopak. Jak to celé vzniklo?
Chemický gigant Synthesia s ročním obratem 4,2 miliardy korun a 1600 zaměstnanci požádal v srpnu 2016 o dotaci na vzdělávání zaměstnanců z Operačního programu Zaměstnanost. Tedy ještě v době, kdy Andrej Babiš působil jako ministr financí.
Evropské peníze pro tyto projekty jsou přidělovány podle bodovacích kritérií s maximálním ziskem 100 bodů. Jedním z nich je velikost firmy a její adresa. Malé podniky obdrží 20 bodů, střední 10 bodů a velké žádný bod.
Z uvedeného systému přidělování bodů jasně vyplývá záměr poskytovat výhodnější podporu malým a středním firmám. Synthesia si chtěla vylepšit hodnocení tím, že o dotaci požádala s malou firmou Zámečnictví Šejvl z obce Stéblová s 240 obyvateli na Pardubicku. Díky tomu obdržela v této kategorii 10 bodů, jelikož se body při společné žádosti průměrují.
Výsledkem je rozhodnutí příslušných úřadů přidělit oběma firmám dotaci v celkové výši 1,9 milionu korun, z čehož by zámečnictví obdrželo pouhých 10 tisíc korun (0,53 procenta celkové částky). Auditoři sice připouštějí, že Synthesia by získala nárok na dotaci i bez zapojení malé firmy, ale byla by méně výhodná.
Projekt se dostal až do fáze, kdy jej evropské úřady schválily a byly připraveny peníze poslat. Synthesia se však nakonec rozhodla dotaci nevyčerpat. Přesto tento bizarní případ odhaluje řadu nejasností, hraničících s podvodem minimálně ve stadiu přípravy. A to ještě pomiňme, jak souvisí podnikání obřího chemického podniku, vyrábějícího barvy, pesticidy, nebo farmaceutické substance, s drobným zámečnictvím.
O ničem nevím
Hospodářské noviny zjistily, že majitel zámečnictví Jan Šejvl nevěděl, že byl společně s jedním z největších zaměstnavatelů na Pardubicku spolužadatelem o evropské peníze. „Vůbec netuším, jak jsme se dostali do nějaké zprávy o dotaci. V našem účetnictví rozhodně nic takového nemáme,“ uvedl. Firmu navíc vede sám s manželkou a žádné zaměstnance, které by bylo možné proškolit, nemají.
Tady začíná řetězec podivných výmluv a protiřečení zatemňujících pozadí, co se tehdy odehrálo.
Generální ředitel Synthesie Josef Liška přesně neví, jak došlo k připojení Zámečnictví Šejvl ke společné žádosti na Ministerstvo práce a sociálních věcí, které dotace z programu Zaměstnanost přiděluje. Vše prý zařizovala poradenská agentura.
Touto agenturou je hradecká společnost Project 2020, která ovšem popřela autorství výběru firmy. „Vstupní informace včetně identifikace partnera projektu jsme samozřejmě získali pouze od společnosti Synthesia,“ uvedla jednatelka agentury Renata Jírů. Projektovou žádost projednávala výhradně s chemičkou, a zároveň ji požádala o určení partnera do projektu. „Synthesia navrhla společnost Zámečnictví Šejvl,“ dodala.
Agrofert: Pan Šejvl „zapomněl“
Korunu všemu nasadil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka, který reakci majitele zámečnictví zpochybnil a naznačil, že o své účasti v projektu věděl. „Odpověď pana Šejvla je pochopitelná, zřejmě zapříčiněná časovým odstupem mezi podáním projektové žádosti v roce 2016 a předpokládaným zahájením školení na podzim 2018,“ uvedl mluvčí, avšak svoje tvrzení ničím nedoložil.
[ctete postid=“254850″ title=“Premiér fabuluje o vrácení dotací. Budou strženy okamžitě po finálním auditu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Babiš-EU-audit-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš zdůrazňuje, že Česká republika nebude kvůli auditu Evropské komise “ permalink=“https://forum24.cz/premier-fabuluje-o-vraceni-dotaci-budou-strzeny-okamzite-po-finalnim-auditu/“]254850[/ctete]
Z obliga je Ministerstvo práce a sociálních věcí, které firmy žádající o dotace neprověřuje. „Žadatel stvrzuje čestným prohlášením, že všechny informace v žádosti jsou pravdivé,“ uvedla jeho mluvčí Andrea Vašáková.
Tento neuvěřitelný ping pong jen prokazuje, že kolem této dotace nebylo všechno v pořádku, a problémy rozdělování evropských dotací nabývají systémové povahy. Co z této kauzy ještě vyplývá?
V celkovém objemu 451 milionů korun sporných dotací zjištěných auditory Evropské komise sice tento případ nepatří mezi nejzávažnější, o to však působí nedůstojněji. Je symptomatický způsobem uvažování manažerů Babišova obřího holdingu, snažících se vyždímat z dotací každou korunu doslova za každou cenu. A to i přesto, že premiér Andrej Babiš využívání tzv. měkkých dotačních programů, kam spadají i vzdělávací projekty, veřejně kritizuje jako neefektivní.
Jako Čapí hnízdo
Kauza vesnického zámečnictví má některé společné rysy s farmou Čapí hnízdo. I v tomto případě se Agrofert snažil získat evropskou dotaci přes malou firmu, která byla účelově vyčleněna z holdingu. Babišovi rodinní příslušníci tehdy rovněž (ovšem vědomě) sehráli roli jakéhosi „bílého koně“, za což jim dnes hrozí obžaloba. I tady nacházíme tendenci obcházet daná pravidla na hranici podvodného jednání, které samozřejmě Agrofert a jeho majitel popírají.
Nyní už jen zbývá dohrát tuto hru do konce. Zaklekne Agrofert na zámečníka, aby si „vzpomněl“, jak to tehdy s onou žádostí o dotaci „doopravdy“ bylo? Premiér Babiš potřebuje klid na práci, nikoli pořád řešit vršící problémy kolem podezřele přidělovaných dotací jeho holdingu. Nebo je i Zámečnictví Šejvl ze Stéblové součástí rozsáhlého spiknutí?