Kolem hnutí ANO dále krouží policejní akce „Stoka“. Babiš by měl svoji stranu přejmenovat na hnutí Stoka

Jaroslav Faltýnek (Zbyněk Pecák)

Jaroslav Faltýnek | FOTO: Zbyněk Pecák

Již déle než rok probíhá vyšetřování a stíhání v nezvykle rozsáhlé korupční kauze kolem podvodného přidělování veřejných zakázek na radnici městské části Brno-střed za vlády hnutí ANO. Padly již i první rozsudky a tresty. Když se začteme do informací z obžaloby bývalého místostarosty za ANO Jiřího Švachuly, které jsou díky serveru Aktuálně.cz již veřejné, nestačíme se divit. A rozsah celého skandálu je obrovský.

Devět osob přijalo podle obžaloby úplatek. Jiří Švachula 47,6 milionu, majitel bezpečnostní agentury Saman Al Talabani 20 milionů a Pavel Ovčarčin také 20 milionů. Petr Liškutin, který byl na radnici dosazen hnutím ANO a měl v Brně na starosti investice, si podle obžaloby vzal úplatek „jenom“ 1,8 milionu. V případu, v němž vedle veřejných zakázek figurují ještě fiktivní obchody mezi neexistujícími firmami, již padly první rozsudky a první tresty.

Pro veřejnost je zajímavá účast prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Jeho vina není dosud prokázána. Ale v obžalobě je zaznamenaný kupříkladu odposlech podnikatele Talabaniho, který Švachulovi vyčítá, že Faltýnka a jeho syna Jiřího okrádá. Ty Talabaniho věty jsou opravdu neskutečné:

„Žes okradl Faltýnky a žes jim dal třicet procent místo těch padesáti, jak jste se domluvili. Tak toto vykládal Trunečka o tobě, aby se ochránil.“ Tak zní doslovný přepis výroků Talabaniho. Faltýnkovo angažmá je nechtěně přiznáno již tím, že nebude nadále kandidovat na místopředsedu v hnutí ANO. Je to výsledek jeho rozhovoru se šéfem strany a Andrej Babiš to sám oznámil v televizi NOVA, což je viditelná snaha uhasit mediální průšvih před krajskými volbami.

Kdo si vážně myslel, že hnutí ANO zamete s korupcí, musel být hodně naivní. Celá slavná protikorupční revoluce posloužila těm nejcyničtějším darebákům, aby se skrze ni nechali jako výtahem vynést k moci. A spolu s nimi se svezlo mnoho naivních lidí, z nichž mnozí již celou věc prohlédli.

Tato stoka nevznikla jako nedopatření v antikorupčním projektu Andreje Babiše. Je to osobně Babiš, kdo stvořil tuto stoku, a naše hlavní vládní strana by se mohla z hnutí ANO přejmenovat na hnutí Stoka. Lépe by to vyjadřovalo podstatu věci.

Na celém příběhu posledních let je nesmutnější, kolik lidí si u nás nechalo nalhat, že systémovým problémem, který vede ke korupci, jsou tradiční strany. Korupce a dalších selhání se nikdy nedopouštěly strany, nýbrž konkrétní lidé. Ať už se nalepili na ODS a poškodili ji, anebo rovnou založili buňky hnutí ANO, jako třeba Babišova pravá ruka Faltýnek s obviněným Švachulou v Brně.

Tradiční strany na sebe vážou díky svému ideovému základu a názorové koncepci mnohem více lidi, kteří v něco věří a jsou věrní nějakému souboru hodnot. Cynici jsou v těchto stranách v menšině. Nová nesystémová hnutí bez hodnotového a světonázorového zakotvení naopak přitahují mnohem více cyniků a darebáků, kteří vstupují na veřejnou scénu s nekalými úmysly. Bude ale ještě chvilku trvat, než na tento jednoduchý a zcela logický fakt přijdou voliči svedení nedemokratickými a nesystémovými pseudohnutími.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]