Kolem schůzky Pavla Zemana s Babišovou advokátkou Válkovou je podezřelé ticho. Komu to škodí?

ČTK

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | FOTO: ČTK

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman vyvolal soukromou schůzku s expertkou ANO na justici Helenou Válkovou v restauraci hotelu Aria. Den poté šéf Městského zastupitelství v Praze Martin Erazím zastavil Babišovo stíhání. Jen shoda okolností? Kolem tajemného setkání panuje podezřelé mediální ticho, což také o něčem vypovídá.

archiv

Server Neovlivní (23. 9. 2019) přinesl závažnou informaci o setkání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana s bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou. Odehrálo se v hotelu Aria poblíž sněmovny téhož dne, kdy Zeman na jednání Legislativní rady vlády opět nenašel shodu s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou nad jejím návrhem zákona o státním zastupitelství.

Zpráva na titulní strany

„Ano, s doktorkou Válkovou jsem se v ten den skutečně sešel. Primárně to bylo kvůli vězeňství, jednání jsem inicioval víceméně já,“ potvrdil serveru Pavel Zeman. Bavili se však i o Babišově kauze. „Zaznělo to tam. Ovšem jen v tom smyslu, že bych s premiérem rád mluvil ohledně zákona o státním zastupitelství, protože to vypadá na konflikt s ministryní spravedlnosti. Ale že teď není vhodná situace se s ním scházet, protože je tu stále Čapí hnízdo, kde můžu rozhodovat,“ přiznal otevřeně.

Za normálních okolností by tato zpráva zaplnila titulní strany všech deníků a čelné pořadí zpravodajství televizních stanic. Schůzka se odehrála v době, kdy ještě nebylo oficiálně rozhodnuto o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo po překvapivé změně právního názoru dozorového žalobce Jaroslava Šarocha.

Den poté Šarochův nadřízený Erazím z dovolené jeho rozhodnutí potvrdil, ačkoli byla avizována prověrka v řádu týdnů až měsíců. Navíc očividně neprofesionální formou, která nenasvědčuje tomu, že zná spis, jelikož se octl i v rozporu se závěry evropského úřadu OLAF.

Proti Babišově zájmu

Je zarážející, jak netransparentní setkání Pavla Zemana a Babišovy prostřednice Válkové ignoroval mediální mainstream. Zmínilo jej jen několik serverů, z celostátních deníků a elektronických médií ji nezaznamenal nikdo. Jak je to možné, když nestandardní hotelové schůzky předsedy ÚOHS Petra Rafaje a Jaroslava Faltýnka kvůli mýtnému tendru propírali úplně všichni?

Vysvětlení se dá usuzovat z toho, komu se toto nepříjemné odhalení nehodí do karet, nebo přímo škodí. V první řadě premiéru Babišovi, jemuž se podařilo přímo či nepřímo ovládnout většinu mediální scény. Je naprosto zjevné, že proláknutí této schůzky není především v jeho zájmu.

V kauze Čapí hnízdo se odehrálo příliš mnoho kontroverzních jevů, a tento je další v řadě. Začalo to hrubým a dlouhodobým nátlakem na vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Premiér Babiš zpochybňoval jeho integritu, inicioval plošné čistky v bezpečnostních sborech. Dosadil ministryni spravedlnosti Marii Benešovou a nedlouho poté dozorový státní zástupce Šaroch otočil o sto osmdesát stupňů, ačkoli do té doby držel vyšetřovací verzi.

Kompromitující schůzka

Šarochovo odůvodnění je nepřesvědčivé, rozporuplné a tudíž zralé na důkladný přezkum, který má dnes v rukou nejvyšší státní zástupce. A Pavel Zeman se dnes kompromituje jednáním s Babišovou věrnou advokátkou Válkovou, která už loni v prosinci prognózovala zastavení jeho stíhání na základě „některých skutečností, které se dozvěděla s výkonem své profese“. Od koho měla tyto informace, když musely pocházet zevnitř Městského státního zastupitelství v Praze?

Unie státních zástupců dnes dává najevo, že má pro Šarochovu a Erazímovu pozdní otočku pochopení. Unie sdružuje zhruba třetinu státních zástupců a má blízko k pražské vrchní žalobkyni Lence Bradáčové, která nad Čapím hnízdem vedla dohled. Bradáčová se sice dosud jasně nevyjádřila, ale prezident Unie Jan Lata fakticky působí jako její mluvčí, takže zvrat v kauze nelze očekávat ani z její strany.

Ve hře zůstává Pavel Zeman

Jediný, kdo může Šarochovo rozhodnutí zrušit a poslat premiéra Babiše a jeho rodinu k soudu, je tak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nejenže proto nemají zájem psát o schůzce s Válkovou Babišova média, ale na serveru iDnes naopak nejvyššího žalobce jemně „navigují“, že v rámci svého přezkumu ruší jen „zlomek“ rozhodnutí. Už ale nezdůrazňují, že z vážnějších detailně šetřených případů je to více než třetina.

Premiér před zveřejněním této schůzky razantně odmítl abolici, kterou poněkud nečekaně avizoval prezident Zeman. „Nastolování úvah o abolici ve chvíli, kdy existuje pravomocné rozhodnutí příslušného státního zastupitelství, je nesmyslné právně i politicky,“ reagoval Babiš rozezleně. To si je tolik jist, že mu už nic nehrozí? Dostává tak nejvyššího státního zástupce pod průhledný politický tlak.

Neohrozím důvěryhodnost vyšetřování

Pavel Zeman si však prozrazenou schůzkou s Válkovou vůbec nepomohl. Ještě před dvěma lety se zachoval opačně. Tehdy ho pozval prezident Zeman oficiální cestou na Hrad. Nejvyšší žalobce pozvání odmítl se zdůvodněním, zrovna dohlíží na vyšetřování korupční kauzy v Lesní správě Lány, která spadá pod Kancelář prezidenta republiky. A proto si nemůže dovolit ohrozit důvěryhodnost tohoto vyšetřování.

FB

„Při jakémkoliv kontaktu se zástupci jiných veřejných institucí dbám na to, aby nebyla ohrožena důvěryhodnost státního zastupitelství,“ uvedl tehdy. Nyní však měřeno jeho slovy už tak pošramocenou důvěryhodnost státního zastupitelství ohrozil.

Už delší dobu se totiž v kuloárech objevují spekulace, že se chystá neuvěřitelný obchod. Ministryně Benešová ustoupí se zákonem o státním zastupitelství, který posílí vliv žalobců podle jejich přání a bude zachována jejich kontrola nad personální strukturou státního zastupitelství. Na oplátku bude zastaveno Babišovo stíhání.

Potvrzení spekulací?

Zemanova schůzka s Válkovou a její přiznaný obsah bohužel těmto scénářům nahrává. Proto není její mediální šíření ani v zájmu špiček státního zastupitelství (Zeman, Bradáčová, Ištvan), které už opakovaně prokázaly, že dokážou stát na Babišově straně (válka o policejní reformu, likvidace ředitele GIBS Murína, četné úniky z jejich živých kauz do Babišových médií v jeho politickém i obchodním zájmu).

Jedinou kauzou, která se tomuto schématu dosud vymykala, bylo Čapí hnízdo, které dnes za podivných okolností krachuje. To vede ke značné obezřetnosti, zda se tyto hrozivé spekulace nenaplní. Podstatný bude konečný výsledek a Pavel Zeman má stále ještě šanci strmě klesající prestiž státního zastupitelství zvrátit.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner