Kolik už vydělal Babiš na dotacích? Informace nabízí přehledný web

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Andrej Babiš od svého vstupu do politiky inkasuje na dotacích stále více. Graf ukazuje setrvalý růst těchto Babišových příjmů.   

Z přehledu dostupného na stránce Babiš dotace je patrné, že Andrej Babiš už na dotacích inkasoval celkem 11 miliard a 300 milionů korun. Vyplývá to z dat, která dohledala a utřídila Pirátská strana. Údaje pocházejí z výročních zpráv Agrofertu a podle Pirátů jsou paradoxně spolehlivější než ty od státu.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

„Informace o dotacích zveřejňované přímo státem jsou nepřehledné a často jsou v nich chyby,“ vysvětlují autoři předmětného online přehledu. Poukazují na to, že výroční zpráva Agrofertu prochází kontrolou auditora, takže by obsažená data „měla odpovídat realitě“, vyzdvihují autoři kvalitu účetnictví Agrofertu s tím, že pro větší názornost dotace za celý rok rovnoměrně rozložili do měsíců.

Celkově firmy Andreje Babiše k 1. měsíci roku 2019 inkasovaly celkem přibližně 11.306.600.000 Kč, z toho 3.122.091.667 Kč na investičních dotacích a 8.184.508.333 Kč na provozních dotacích.

Piráti už dříve pro ilustraci uvedli, že tato suma by vydala na jednorázový příspěvek přesahující  58.000 Kč všem matkám samoživitelkám, a ještě by zbylo na notebook pro každého žáka II. stupně základní školy. „Kdybychom dotace pro Agrofert za rok 2018 rozdělili mezi učitele, dostal by každý z nich přes 14.000 Kč,“ spočítali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články