Kolikrát hájila Benešová české zájmy v EU? Ani jednou. Na jednání nechodí

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)  (ČTK)

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš stále dokola opakuje, jak moc on a jeho vláda bojuje za české národní zájmy, ale v reálu je to tak, jako vždy. Jeho vláda toho v tomto směru moc nedělá. Konkrétně někteří ministři se jednoduše neúčastní schůzek Rady EU, i když je to v zájmu konkrétní země a především v jejich pracovní náplni. V tomto směru je na tom nejhůře oblíbenkyně prezidenta Zemana Marie Benešová.

Podle analýzy, kterou pro projekt České zájmy v EU vypracovala výzkumná organizace Asociace pro mezinárodní otázky a na kterou upozornily Hospodářské noviny, je to tak, že čeští ministři jsou zdaleka nejhorší v docházce na jednání. Neúčastní se ani jednání přenášených po síti, kdy mohou zůstat v Praze. Nejhorší je v tomto směru ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která se nezúčastnila žádného jednání. Musejí ji vždy zastupovat úředníci.

Tím Benešová partnerům v Evropě, ostatním ministrům, naznačuje, co si o spolupráci myslí. Žádného z jednání se nezúčastnil také ministr školství Robert Plaga. Naopak všech jednání se zúčastnila ministryně financí Alena Schillerová, která se jednání začala účastnit až poté, co byla v médiích řešena její schopnost komunikovat v angličtině.

Neúčast ministrů na jednáních je zarážející také kvůli tomu, že Česká republika má od příštího léta předsedat Radě EU.

„Češi mají často pocit, že v Evropské unii není náš hlas dostatečně slyšet a že o našich zájmech rozhodují úředníci ve vzdáleném Bruselu. Jednání Rady EU jsou přitom příležitostí, kdy se mohou jednotliví ministři vyjádřit, předkládat své návrhy a spoustu věcí ovlivnit. A mělo by nás to zajímat právě proto, že brzy bude Česko předsedat Evropské unii a tato setkání budeme sami organizovat a vést. Je pravda, že někdo za naši zemi se každého jednání účastní – jenom to v našem případě bohužel často nejsou největší politické váhy, ale pouze jejich zástupci. Když české ministry evropská agenda nezajímá a nechávají ji na úřednících, sami se vzdávají svého hlasu v Evropě a možnosti ovlivnit a prodiskutovat návrhy, které se v konečném důsledku dotknou i českých občanů,“ uvedla Vendula Karásková, analytička Asociace pro mezinárodní otázky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]