Kolona aut převážející tělo zavražděného japonského expremiéra dorazila do Tokia

Japonský premiér Šinzó Abe (ČTK/AP/Yoshitaka Sugawara)

Japonský premiér Šinzó Abe | FOTO: ČTK/AP/Yoshitaka Sugawara

Kolona automobilů převážející tělo zavražděného expremiéra Šinzóa Abeho dorazila dnes do jeho tokijské rezidence. Tam čekali jeho spolupracovníci z Liberálnědemokratické strany oblečení v černém, aby mu vzdali čest, uvedla agentura AFP. Abe byl postřelen atentátníkem v pátek dopoledne v západojaponské prefektuře Nara během politické kampaně a zraněním podlehl. Pohřeb se uskuteční v úterý.

Atentátník, 41letý bývalý příslušník japonského námořnictva, se nepokoušel utéct a byl na místě zadržen. Podle vyšetřovatelů vypověděl, že Abeho považoval za člena jisté organizace, vůči které choval zášť. Policie podle agentury Reuters na tiskové konferenci nechtěla upřesnit, s jakou skupinou útočník expremiéra spojoval, a naznačila, že taková organizace možná vůbec neexistuje. Policie uvedla, že muž použil podomácku vyrobenou zbraň z kovu a ze dřeva a že se k zastřelení politika přiznal.

(Týdeník FORUM)

V pondělí se bude konat noční vigilie a Abeho pohřeb je plánován na úterý. Zúčastní se ho jen nejbližší přátelé, informovala japonská média. Zda se bude konat nějaká veřejná pietní akce, není zatím jasné.

Útočník Tecuja Jamagami má být v neděli předveden před prokurátora.

Policie dnes oznámila, že pitva odhalila, že střela vnikla Abemu do horní části levé ruky a poškodila tepny u obou klíčních kostí, což způsobilo masivní krvácení.

Média a svědci poukázali na to, že při projevu, který měl Abe v rámci politické kampaně před nádražím v Naře, nebylo vidět dost členů ochranky. Někdejší policejní vyšetřovatel Fumikazu Higuči řekl, že z televizích záběrů je patrné, že na místě bylo málo policistů, a s ohledem na to, že šlo o bývalého premiéra, nebyla bezpečnostní opatření dostatečná. „Je třeba vyšetřit, proč policie nechala Jamagamiho volně se pohybovat a dostat se za Abeho,“ řekl Higuči.

Další odborníci citovaní agenturou AP upozornili, že Abe měl stát na korbě auta, jak se to při takových akcích dělá, a nikoli na zemi. Organizátoři tvrdí, že se to nestihlo připravit, protože Abeho projev byl ohlášen pouze den předem.

Jamagami krátce po začátku projevu vypálil první ránu, ale netrefil se. Abe se otočil ke zdroji zvuku a v tom okamžiku padl druhý výstřel. Zasáhl Abeho levou paži a minul neprůstřelný kufřík, který zvedl strážce, který stál za expremiérem.

Abeho vraždu odsoudili představitelé řady zemí včetně amerického prezidenta Joea Bidena, který se v pátek telefonicky spojil s japonským premiérem Fumiem Kišidou. „Prezident Biden zavolal japonskému premiérovi Kišidovi, aby vyjádřil své rozhořčení, smutek a upřímnou soustrast v souvislosti s tragickou a násilnou smrtí bývalého premiéra Šinzóa Abeho,“ uvedl Bílý dům v prohlášení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články