Kolovrátek hnutí ANO aneb Jeden projev pro všechny členy

Místopředseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (ČTK)

Místopředseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek | FOTO: ČTK

Tisková konference hnutí ANO, na které Babišovi soukmenovci vyjadřovali v úterý nespokojenost s rozhodnutím premiéra podat demisi vlády, nenabídla nic nového. Důvod byl jednoduchý. Všichni členové, kteří se dostali ke slovu v čele s Jaroslavem Faltýnkem a Richardem Brabcem, totiž pouze zopakovali to, co omílá Andrej Babiš již několik dní. Zdá se, že v rámci úspory času, píší píáristé ANO jeden projev, který se naučí všichni členové, kteří by se mohli dostat do kontaktu s novináři.

Obzvlášť Babišova pravá ruka a místopředseda firmy ANO dokázal, že má slova svého šéfa naučená perfektně. Vzhledem k jeho argumentační slabosti, která často ministrovi financí nahání husí kůži, je jasné, že marketéři museli v moment, kdy jde o dobrou pověst hnutí, řádně zapracovat.

Jaroslav Faltýnek tak při kritice Bohuslava Sobotky nezapomněl ani na Babišovu mantru: premiér nikdy nepracoval a ničemu nerozumí a použil i další výkřiky, často slýchané od oligarchy působícího ve vládě. Po vyslechnutí jeho projevu tak zůstal pouze pocit, že „už jste to někde slyšeli“.

To Richard Brabec byl daleko důraznější. Už od oznámení premiéra poslat budoucnost České republiky do rukou Miloše Zemana, se hlasitě rozčiloval napříč médii. Jindy neviditelný ministr životního prostředí, jehož nejvýznamnějšími činy jsou nezvládnuté kotlíkové dotace a projekt Dešťovka, hystericky vyprávěl, jak je Sobotka k ničemu a ničí vše dobré, co současná vláda dokázala vytvořit.

Přestože před začátkem tiskovky ANO nic nenaznačovalo tomu, že by si členové Babišova hnutí dělali nějaké starosti, postupem času bylo vidět, jak si uvědomují, o co se hraje. Ministři Brabec, Ťok, Pelikán a ministryně Šlechtová si zřejmě až před skupinkou novinářů uvědomili, že se možná blíží konec jejich vládnutí na ministerstvech, ovládaných babišovci.

Stejně jako několikrát v minulosti se ukázalo, jak ploché jsou argumenty jednoho z vládnoucích koaličních partnerů. Opět tedy zazněly pouze urážky, kritika a napadání. Jestli si takhle v ANO představují demokracii, skutečně nepochopili, v čem je její krása a síla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]