Kolovratníkova manipulace kolem volby Ondráčka, kterého se zastal Zeman

Předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO) (ČTK)

Předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO) | FOTO: ČTK

„Nesuďte a nebuďte souzeni, je ubohé nepřiznat porážku,“ vyzval kritiky komunistického poslance Zdeňka Ondráčka prezident Miloš Zeman v reakci na opakování volby předsedy Komise pro kontrolu GIBS. Jenže vše nasvědčuje tomu, že předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO) oklamal sněmovnu, a proto musela být volba zneplatněna.

Prezident se v pořadu Týden s prezidentem Jaromíra Soukupa na TV Barrandov (21. 12. 2017) postavil za bezpečnostního experta KSČM a omlouval jeho působení v Pohotovostním pluku VB. „Pokud komunisté říkají, že nemají vhodnějšího kandidáta, a Ondráček se jako odborník osvědčil, tak vem čert jeho minulost.“

Problém je však ještě v něčem jiném. Druhé hlasování o předsedovi Komise pro kontrolu GIBS odhalilo podivný manévr předsedy volební komise Martina Kolovratníka, který parlamentní znalci nepamatují. Veškeré indicie naznačují, že došlo k manipulaci výsledků hlasování, díky které byl Ondráček zvolen neplatně. Ve skutečnosti mu ke zvolení chyběl jeden hlas.

Odlišná hlasovací kvóra

Kolovratník je z titulu své funkce odpověděný za průběh všech voleb v poslanecké sněmovně. Sem patří i tajné volby předsedů sněmovních výborů a komisí. Při volbě tří předsedů komisí v jedné řadě s Ondráčkem si přítomní poslanci podle zápisu vyzvedli jednotně 191 sad hlasovacích lístků, přičemž tento počet utváří potřebné hlasovací kvórum 96 hlasů.

Vzápětí proběhly všechny troje volby. Kolovratník při následném vyhlašování výsledků nepochopitelně zmínil, že se „trošičku“ lišila hlasovací kvóra: „Co se týká volby předsedy stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, tak u této volby bylo vydáno 179 hlasovacích lístků a kvorum nutné pro zvolení tedy bylo 90. Jediný kandidát, pan poslanec Zdeněk Ondráček, získal 95 hlasů, takže o pět hlasů byl zvolen a stává se předsedou této komise.“

Lubomír Metnar, ministr vnitra v demisi (ČTK)

U dalších dvou voleb ze „stejné sady“ hlasovacích lístků – u předsedy stálé komise Poslanecké sněmovny pro Ústavu ČR a vyšetřovací komise k OKD – ovšem uvedl správné hlasovací kvórum 96.

Tohoto rozporu si povšiml předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Ještě jsem se za sedm let nesetkal s tím, že když se vydává sada lístků, že je jiný počet vydaných lístků k jednomu z těch typů voleb,“ uvedl s tím, že kdyby bylo kvórum stejné, Ondráček zvolen nebyl. Volební komise podle Stanjury porušila proceduru, a i proto nakonec došlo k dohodě, že se bude Ondráčkova druhá volba opakovat.

Souhra ANO s KSČM

Podezření z Kolovratníkovy manipulace s hlasováním ještě zesílilo už tak rozjitřenou atmosféru kolem bývalého účastníka policejních zásahů proti demonstrantům v dobách totality. Ještě výrazněji nasvítilo nadstandardní spolupráci mezi hnutím ANO a komunisty, kteří po volebním propadáku těží z Babišových problémů zajistit si vládní většinu.

Andrej Babiš sice v jednu chvíli komunisty vyzýval, aby Ondráčkovu nominaci přehodnotili, ale ti, vědomi si své pozice jazýčku na vahách, se seřadili jako jeden muž za předsedou Vojtěchem Filipem a svého favorita odmítli obětovat.

Nezdá se, že by předseda hnutí ANO hodlal vést spor o „mlátičku“ do krajních poloh, protože komunisty minimálně jako zálohu pro toleranci vlády potřebuje, a proto se dá očekávat, že v opakované volbě Ondráček uspěje.

Co z toho vyplývá?

Hnutí ANO hraje s veřejností nedůstojné divadlo, když přepouští komunistům více sněmovních postů, než jim podle volební aritmetiky náleží. Střet o Ondráčka přitom lze částečně považovat jako zástupný, jestliže v čele vlády stojí evidovaný agent Státní bezpečnosti.

Premiér Andrej Babiš a ministr školství Robert Plaga. (ČTK)

Miloš Zeman je ochotný pomáhat Babišovi při vybrušování z každé lapálie a umetat cestu jeho menšinové vládě, klidně závislé na stalinistických komunistech a populistických okamurovcích, jejichž obecnou přijatelnost legitimizuje.

Jednání Martina Kolovratníka zaslouží pozornost. Pokud se skutečně potvrdí, že úmyslně manipuloval hlasovacím kvórem, aby pomohl Ondráčkovi ze sněmovní hlasovací koalice, je zralý minimálně na složení funkce předsedy volební komise, ne-li poslaneckého mandátu. Jelikož tuto pozici vykonával uplynulé čtyři roky, nelze jeho počínání – na rozdíl od části jeho kolegů v komisi – rozhodně svést na nezkušenost.

Je skutečně se za co omlouvat?

Jak o věci smýšlejí komunisté a jejich přívrženci, nejlépe vystihují Haló noviny v článku s příznačným titulkem „Kdo seje vítr, sklízí bouři“ (22. 12. 2017).

„Člověk skutečně žasne, kam až jsou někteří schopni, ve své nenávisti k odlišnému politickému přesvědčení a v touze po vlastní moci, zajít. Ondráčkova omluva a pokání by to prý možná spravily, ale je skutečně se za co omlouvat? A nezapomínají tito padlí andělé, kolik lidských osudů oni sami, například prostřednictvím segregačních lustračních zákonů, nebo i prostou veřejnou dehonestací jednotlivců a skupin již polistopadově minimálně profesně zlikvidovali?“ píše stranický tisk KSČM.

Raději bez komentáře.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]