Komise NBÚ doporučila zamítnout Mynářův rozklad k neudělení prověrky

Eric Drooker

Rozkladová komise Národního bezpečnostního úřadu doporučila zamítnout rozklad, který podal prezidentův kancléř Vratislav Mynář proti rozhodnutí, že nedostane bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Uvedla to svém webu Česká televize. Definitivní stanovisko NBÚ určí jeho ředitel Dušan Navrátil.

Rozhodnutí rozkladové komise není konečné, je ale rozhodujícím podkladem pro ředitele NBÚ Navrátila, který o rozkladu proti původnímu rozhodnutí svých podřízených rozhoduje. NBÚ zamítl kancléřovu žádost o bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň letos v září.

Eric Drooker

Důvody, proč Vratislav Mynář nedostal prověrku, NBÚ oficiálně neoznámil, není tedy ani zřejmé, proč se rozkladová komise postavila proti jeho odvolání. Sám Mynář sdělil, že mu úřad například vyčetl, že zatajil dávnou dopravní nehodu. Podle zjištění České televize mu šlo k tíži také nevyjasněné vlastnictví pozemků, na nichž bydlel a podnikal, a držení anonymních firemních akcií.

Kancléřovi advokáti podle České televize očekávali, že by rozklad mohl být úspěšný. Důvody, proč Mynář prověrku nedostal, vnímali jako malicherné.

I v případě, že se ředitel Národního bezpečnostního úřadu zařídí podle doporučení rozkladové komise a Vratislav Mynář odejde s nepořízenou, kauza ještě neskončí. Šéf prezidentské kanceláře se již nechal slyšet, že v takovém případě napadne rozhodnutí NBÚ soudní žalobou.

Prezident Miloš Zeman přitom již v září po zamítnutí Mynářovy žádosti o prověrku prohlásil, že s případným nahrazením svého kancléře počká, dokud ten nevyčerpá všechny možnosti. Prakticky to tedy znamená, že Mynář ve své funkci bez problémů setrvá do konce Zemanova funkčního období.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner