Kompetenční žaloba na Zemana? Podle Rychetského by se řešila několik měsíců

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (ČTK/Zehl Igor)

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | FOTO: ČTK/Zehl Igor

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) už ve středu oznámil, že pokud prezident Miloš Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády, podá kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Podle odhadu jeho předsedy Pavla Rychetského by se však takový spor projednával dva až pět měsíců, řekl ve čtvrtek Deníku N.

„S ohledem na procesní lhůty pro vyjádření účastníků by se délka řízení mohla pohybovat mezi dvěma až pěti měsíci. Jde ovšem o odhad, pro který zatím neexistuje dostatek empirických zkušeností,“ prozradil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. 

()

Šéfové stran budoucí vládní koalice spolu údajně o dalším postupu denně jednají, na stole má ležet hned několik variant. „Dvě z nich počítají s kompetenční žalobou, další jsou nějaké jejich odnože. Buď nebude celá vláda jmenovaná a nová vláda pak nebude tak dva, tři, či dokonce čtyři měsíce. Nebo prezident vládu jmenuje s tím, že ministerstvo zahraničí převezme dočasně někdo jiný. Premiér pak bude znovu chtít jmenování Lipavského, a pokud to prezident neudělá, tak přijde na řadu kompetenční žaloba,“ měl říct Deníku N vysoce postavený člověk z pětikoalice.

Miloš Zeman už dříve uvedl, že nejmenuje jednoho z ministrů navržených Petrem Fialou. Podle médií má prezident problém s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Tuto informaci však nikdo zatím oficiálně nepotvrdil.

V případě, že prezident nejmenuje všechny ministry nové vlády, je Petr Fiala připraven podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. „Věřím pořád, že bude vláda jmenována jako celek. Pokud by pan prezident trval na výhradách k jednomu mnou navrženému kandidátovi, tak bych pokládal za nutné, abych podal kompetenční žalobu. A to proto, aby se jednou provždy vyjasnilo, jaké jsou pravomoci prezidenta, jaké jsou pravomoci premiéra v této věci,“ prohlásil šéf občanských demokratů ve středu v České televizi.

Druhý den se objevila informace, že se Fiala v úterý neformálně sešel s prezidentem Zemanem. „Mohu potvrdit, že jsem se s panem prezidentem sešel na neformální schůzce, kde jsem s ním hovořil o dalším postupu při jmenování vlády,“ potvrdil ve čtvrtek designovaný premiér na twitteru.

Původně se měl přitom Fiala s hlavou státu sejít až po skončení Zemanových schůzek s kandidáty na ministry budoucí vlády koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). I přes spory o jednoho z ministrů by však měla být nová vláda jmenována v příštím týdnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]