Kompromitující materiály na Chovance a Tuhéto pro Babiše sháněli policisté

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) (ČTK)

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) | FOTO: ČTK

Podle zjištění Českého rozhlasu shromažďovali bývalí i současní policisté několik měsíců kompromitující materiály na ministra vnitra Milana Chovance a na policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Materiály pak předávali dnes již bývalému novináři Mf DNES Marku Přibilovi, který je následně nosil předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

Ministra vnitra Milana Chovance podle serveru iRozhlas.cz před těmi lety oslovili lidé z ČSSD, kteří chtěli, aby se policejní důstojník Bronislav Šabršula stal krajským ředitelem. Následně pak měl být Chovanec nařčen, že obsazuje významné policejní posty na objednávku.

Zjištění Českému rozhlasu potvrdil sám Milan Chovanec. „Přivedl ho (Šabršulu) jeden člověk, který je členem sociální demokracie. Přivedl ho proto, že mi tento policista chtěl sdělit závažné informace z toho, jak nefunguje policie v jeho regionu, jaké tam jsou problémy, co se tam vlastně děje,“ vysvětlil pro Radiožurnál Chovanec.

Marek Přibil pak měl Chovancovi sdělit, že ze schůzky existuje kompromitující nahrávka. „Buď neexistuje a pan Přibil lhal, nebo existuje a z nějakých neznámých důvodů ji nepustil. Takže pokud ji má, ať ji pustí a ať veřejnost slyší, co tam je. Nic závadného se tam nedělo. Pouze a jenom dovedli policistu, který se mimo služební postup, naprosto nestandardně, pokoušel pro sebe domoct nějakých výhod. A já jsem to odmítl,“ dodal Chovanec.

Marek Přibyl naopak tvrdí, že nahrávku nemá a mluvil o ní Šabršula. „Až dodatečně jsem se dozvěděl, jak se pan Šabršula někde měl chlubit, jak vystresoval pana Chovance, neboť si chtěl zřejmě udržet svoji pozici,“ řekl Radiožurnálu bývalý novinář Mf Dnes Marek Přibil.

Bronislav Šabršula Radiožurnálu řekl, že celou skupinu kolem Marka Přibila řídí bývalý policejní důstojník Milan Večeřa. Ten Přibilovi spolu s dalším bývalým policistou Stanislavem Hájkem sháněl materiály pro Andreje Babiše.

Bronislav Šabršula nadále Radiožurnálu sdělil, že některé Přibilovy texty psal on. Má jít například o článek, ve kterém Přibil uvádí, že policejní prezident Tomáš Tuhý zaměstnává svého příbuzného. Marek Přibil naopak tvrdí, že to není pravda. „Rozhodně za mě nikdo a nikdy žádný článek nepsal,“ řekl Radiožurnálu Marek Přibil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]