Komu fandí Kreml? To poznáme snadno

Russian President Vladimir Putin (R) shakes hands with his Czech counterpart Milos Zeman during a meeting in Sochi on November 21, 2017.,Image: 355846063, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia (Profimedia)

FOTO: Profimedia

Ve volebním klání, které nyní podstupují kandidáti na úřad českého prezidenta, určitě musejí být lidé, jimž fandí „kolektivní Západ“, a tací, kterým drží palce Kreml. Bylo by nanejvýš nepřirozené, kdyby Rusko, které prokazatelně zasahuje do všech procesů výběru civilizační cesty všude na světě, vynechalo z nějakých důvodů zrovna Českou republiku, jež vypadá tak osiřele na seznamu největších nepřátel imperiální mocnosti. Rusko otevřeně vyznává zahraničněpolitický koncept, v němž neexistuje nic, co by se tak nebo onak netýkalo ruských zájmů: Buďto je poškozuje, anebo je prosazuje. I v nadcházejících prezidentských volbách má Kreml své více nebo méně vyhraněné favority.

Není na mně, udavačsky vyjmenovávat kandidáty, kteří jsou Putinovu srdci obzvlášť milí, leč jejich rozpoznání není žádnou těžce rozluštitelnou záhadou. Není to žádný Newtonův dvojčlen, řeší se lusknutím prstů. Kreml může fandit jenom tomu z českých kandidátů, kdo vřele souhlasí s jeho zahraničněpolitickou orientací a vidí svět zhruba tak, jak ho vidí kremelští vůdcové. Pramálo záleží na tom, jakou minulost takový kandidát má. Pokud za bolševiků trpěl kvůli svým odlišným názorům, pak je to prachšpatné doporučení pro jeho kognitivní schopnosti: Buďto kvůli svému mládí nechápal pravdu svých trýznitelů a pochopil ji až teď, anebo nepochopil nikdy nic – ani tehdy, ani teď.

Miláčci Kremlu

Jsou typologické teze v jejich popletené argumentaci, které spolehlivě prozrazují kremelské miláčky. Takoví lidé rádi mluví o míru. Je jich u nás na tucty. Klidně schvalují zločiny Stalina a dobyvačná tažení dalších sovětských a postsovětských politiků, ale nyní upřímně prahnou po míru. Je pro ně důležité, aby mír byl uzavřen tady a teď, dokud ruská armáda je na území Ukrajiny.

Takový mír v jakékoli podobě umožní Putinovu vedení vážně polemizovat o tom, jakou část zbytku napadené země lze přenechat samotným Ukrajincům, a jakou si ponechat pro zajištění vlastní bezpečnosti. Je jim k tomu dobrá veškerá biblická etika a výdobytky novověkého humanismu. Prostě, řečeno spolu s nimi, „i špatný mír je lepší než dobrá válka“. Za války přece umírají lidé a humanistovi je to z duše odporné. Je zcela lhostejné,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články