Komu patří proruská XTV, v níž vystupuje Luboš Xaver Veselý? Radní ČT odmítá odpovědět

Luboš "Xaver" Veselý. (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Luboš "Xaver" Veselý. | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Zcela neprůhledný trs politické pseudopublicistiky, který opakovaně zveřejňuje televize XTV, má jasné obrysy i tvář. Obrysem této politiky či politické orientace je těžce proruský a protiunijní výklad reality ve všech možných představitelných aspektech. Hlavní tváří XTV – s veškerým respektem k dámám moderátorkám i ostatním moderátorům XTV – je bakalář Lubomír Veselý, vystupující pod uměleckým pseudonymem Luboš Xaver Veselý. Ten je známý tím, že nadává z obrazovky ženám, Jana Palacha považuje za duševně nemocného člověka, a přesto všechno je členem rady veřejnoprávní televize, kde patří k vlivové skupině Bobošíková/Lipovská – Matocha. Kdo ovšem televizi XTV, v níž je Xaver hvězdou, platí, a komu vlastně patří? To je otázka, na kterou není dosud známá odpověď.

Radní bakalář Veselý provozuje videokanál Xaver Live. V informacích ke kanálu je uvedeno: „Politicky nekorektní, umělecky neobjektivní, genderově nevyvážený… ale s prstem na tepu doby… Názory a postoje na tomto kanále nesouvisí s médii, se kterými moderátoři spolupracují – Český rozhlas, INFO.CZ a XTV.“ Bez ohledu na to jsem ovšem reklamy na vysílání televize XTV ve videokanálu Xaver Live viděl, stejně jako ukázky z dalších Xaverových pořadů na XTV. Například v pátek 28. května ve svém večerním streamu na Xaver Live pouštěl pan bakalář ukázky ze svého rozhovoru pro XTV s panem Jaroslavem Pleslem, nejnezávislejším šéfredaktorem nejnezávislejšího listu premiéra Andreje Babiše – MF Dnes.

Zbyněk Pecák

Foto: Zbyněk Pecák.

Vedle toho na youtube nalezneme kanál XTV, a na Internetu televizi XTV. V informacích se dočteme: XTV je nezávislá internetová televize, která má ambici přinášet svým divákům rozhovory s osobnostmi českého veřejného života – jejich postoje, názory, stanoviska, argumenty i aktuální komentáře přímo do jejich počítačů či mobilních zařízení.

Klíčovou postavou této televize je pan bakalář Veselý, i na skupinové fotografii týmu XTV stojí první zprava – v místě, kde na školních fotkách stává paní učitelka. Na serveru televize je psáno: © 2021 XTV s.r.o. Všechna práva vyhrazena. V obchodním rejstříku se dočteme, že společníkem XTV s.r.o. je akciová společnost PowerMind. No, a akciovka PowerMind má 100 akcií na jméno….. to nelze v obchodním rejstříku najít.

Tandem Bobošíková–Lipovská

Vlivová skupina nově zvolených radních České televize vede již dlouhé měsíce válku proti České televizi, jejímu generálnímu řediteli Petru Dvořákovi a některým zpravodajským a publicistickým pořadům ČT.

()

Trnem v oku je těmto radním hlavně Newsroom, či Otázky Václava Moravce. Nejvíce je tato skupina vidět ve vystoupeních dvojice Jana Bobošíková / Hana Lipovská. Funguje to jednoduše – Bobošíková odvysílá na svém youtube kanálu nějaké obvinění Petra Dvořáka a Lipovská zopakuje to samé na následujícím zasedání rady (občas přitom přijde i s policejní ochrankou přidělenou na základě její vlastní výpovědi) a následně paní Bobošíková ve svém pořadu opakovaně zdůrazňuje, že radní Lipovské musela policie přidělit ochranku.

Stejně tak zcela otevřeně politický je radní Veselý, jak ve svém kanále Xaver Live, tak na XTV. Jeho rozhovor s Václavem Klausem byl nejotřesnější ukázkou novinářské servility, kterou jsem v životě zaznamenal. A jeden z dílů jednoho z jeho pořadů – Cestou domů, díl 55 – se dokonce jmenoval „Chci odvolat ředitele ČT Dvořáka“.

Na XTV vedle radního Veselého již vystoupila se svou obvyklou agendou proti České televizi i paní Bobošíková. A s kamarádkou Lipovskou si svá veřejná vystoupení přirozeně vzájemně chválí na facebooku. Nejdůležitějším argumentem této skupiny proti řediteli Dvořákovi zůstává transparentnost hospodaření jak ČT, tak samotného ředitele.

Pro koho Xaver pracuje?

XTV také opakovaně zpochybňuje ruské pozadí teroristického útoku ve Vrběticích. Takže jen za zpochybňování a zesměšňování ruského podílu na výbuchu ve Vrběticích by pan radní Veselý zasloužil od synů obětí výbuchu srdečné poděkování otevřenou dlaní na svá tučná líčka. Zároveň by ale bylo dobré vědět, kdo televizi s opakovaně proruskými postoji vlastní? Kdo je vlastníkem toho média?

Zbyněk Pecák.

Foto: Zbyněk Pecák.

Radní Veselý, kritizující ředitele Dvořáka za neprůhlednost počínání, mi na opakovaně zaslané dotazy vůbec neodpověděl. A tak jsem napsal tajemnici Rady ČT: „Vzhledem k tomu, že nejznámější tváří XTV je pan radní Veselý, potřebuje veřejnost vědět, pro koho – mimo chvíle, když vykonává funkci radního – pracuje. Mohla byste, prosím, našim čtenářům sdělit (či vyzvat pana Veselého, aby sdělil veřejnosti), kdo je vlastníkem oněch akcií na jméno? Tedy – kdo jej platí?“

Odpověď byla lakonická: „V tomto případě se musíte obrátit přímo na pana Veselého.“

Vyrazil jsem se tedy zeptat pana Veselého sám. Ještě předtím jsem ale napsal tajemnici Rady ČT a požádal ji o předání vzkazu panu Xaverovi. To aby nedošlo k nedorozumění. „Pro jistotu si Vás dovoluji požádat, zda byste jej, prosím, předem neujistila, že na něj budu, až se budu ptát, opravdu mimořádně hodný, laskavý a vstřícný. Aby to od Vás věděl – a já slibuji, že na něj opravdu hodný budu! Nechci, aby k výkonu své náročné profese a funkce měl další starost, bojím se, aby třeba – podobně jako jeho kolegyně radní Lipovská – kvůli mému zájmu nežádal Policii ČR o ochranku. Jsem mnohem ošklivější než ředitel Dvořák, tak by se mne mohl pan radní Veselý bát ještě více než slečna Lipovská pana ředitele, a žádat nasazení většího počtu policistů k zajištění své bezpečnosti. Tak bych vám byl velmi vděčen, kdybyste jej ujistila, že mu určitě neublížím, a budu k němu velmi laskavý. A ochranku určitě nebude potřebovat. Předem díky, a pokud se v příštích dnech neuvidíte, byla byste ochotná mu to, prosím, poslat e-mailem – třeba i přeposláním tohoto? Chci mít jistotu, že jej nevystavím nějakému stresu.“

Čekání na Xavera

Pan radní je velmi zaneprázdněný člověk, a tak nám – protože jsme se chtěli na to, pro koho dělá, opravdu zeptat – nezbylo než počkat v pátek večer před studiem, odkud vysílá svůj pravidelný pořad. Ten začíná v pátek ve dvacet jedna hodin. Někdy vysílá hodinu, někdy trochu přes hodinu, a někdy i hodinu a půl.  My doufali, že tentokrát „bude krátkej“, protože byla na ulici před studiem dost zima. Jenže byl dlouhej. A my sledovali na tabletu, jak pan Veselý přetáhl své plácání do kamery (za penízky, které mu diváci posílali a na chatu se tím chlubili) o celou hodinu.  Někdy těsně po jedenácté se konečně Xaver vykolébal ze studia a nastoupil do svého luxusního vozu. Když vyjížděl, zamával jsem na něj, on otevřel okénko, a já položil onu základní otázku: „Komu patří XTV? Ptám se vás jako radního ČT.“

Zbyněk Pecák.

Foto: Zbyněk Pecák.

Člen Rady veřejnoprávní České televize odpověděl: „Co je vám po tom, pane Doležale?“

„Pro koho pracujete? Ptám se vás jako radního ČT, jsem veřejnost,“ zopakoval jsem otázku.

A pan radní Veselý zopakoval odpověď: „Co je vám po tom, pane Doležale?“

Myslím, že jde o důležité sdělení z úst člověka ve veřejné funkci. Takže si pamatujme, co nám radní Veselý vzkazuje: Občané, daňoví poplatníci, televizní koncesionáři, do toho, pro koho dělá člen Rady ČT, veřejnoprávní televize placené z vašich peněz, vám podle něj nic není!

Pro vaše vlastní oči a uši přikládám vysvětlení Bc. Veselého zde: https://youtu.be/DBpJllZLNtw

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]