Komu se hodí protahování nouzového stavu? Vládě. Podivné nákupy, nekonečný prostor v médiích

ČTK

Tisková konference vlády: zleva ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr vnitra Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček | FOTO: ČTK

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že pokud nebude nouzový stav prodloužen i po 30. dubnu, přinese to řadu komplikací. Ano. Především pro vládu. Přijde o možnost bez kontroly nakupovat cokoliv odkudkoliv za jakoukoliv cenu, což je, jak se ukazuje, obrovský problém. A druhá „komplikace“ spočívá v tom, že vláda přijde o možnost být v podstatě neustále na televizní obrazovce, využívat nekonečný mediální prostor a znevýhodňovat tak opoziční strany. To jsou ty hlavní „komplikace“.

Změnu nákupů už Hamáček i přiznal. Bez nouzového stavu by všechny nákupy roušek apod. musely projít výběrovým řízením. „Ta by se musela vyhodnotit včetně všech odvolání, a to, jak víte, je v České republice proces na několik měsíců,“ podotkl Hamáček. Jinými slovy, už by nebylo možné nakupovat bez ohledu na cenu od kohokoliv, kdo do ČR dostane kontejner s rouškami. Stát by musel nakupovat hospodárně. A dokonce třeba od tuzemských výrobců a ne od Číňanů.

Naprosto skandální je Hamáčkovo pondělní přiznání: „Jsme již tak daleko, že jsme připraveni do konce dubna zadat českým firmám rámcově dodávky ochranných prostředků do sto milionů korun,“ řekl ministr po tom, co stát nechal do ČR v minulých týdnech dopravit materiál z Číny, za který jsme všichni zaplatili několik miliard korun. Že jde v souvislosti s koronavirem o velký problém, bylo jasné v lednu. 12. března vláda vyhlásila nouzový stav. A teď se chlubí tím, že UŽ zjistila, co tuzemské firmy vyrábějí, a na konci dubna jim asi zadá objednávku. Čtyři měsíce.

Jde o další přiznání toho, jak je vláda neschopná. Výrobce strategického materiálu, jako jsou roušky a respirátory, má mít nakontaktované dlouhodobě a být ve vztahu, kdy stačí jednoduchou objednávkou zadat okamžitou výrobu a dodávky státu. To, co se Hamáček a spol. chystají dělat v květnu, měli dělat v lednu. Ušetřili by státu miliardy, pomohli by průmyslu v České republice a především, mnohem lépe by ochránili obyvatele České republiky. Odborníci.

A druhým velkým důvodem, proč pokračovat v nouzovém stavu, je nekonečný prostor v médiích. Trvalé udržování strachu a napětí pomáhá k tomu, že se lidé více upínají na své vůdce. Vůdci dostávají obrovský prostor v médiích a zároveň utlačují opozici. Onen nekonečný prostor vyplňují mnohdy až směšnými tiskovkami a sdělováním zbytečností. Ale co se dá dělat, nouzový stav, že?

Hamáček má pravdu. Ukončení nouzového stavu by přineslo řadu komplikací. Raději už však nedodal, že by to byly komplikace pro něj a další „odborníky“ ve vládě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner