Komunistická Čína vyhrožuje Finsku – kvůli Hongkongu

Finsko čelí agresivní čínské diplomacii, jenže finské politické elity dbají na lidská práva.  (koláž nordsip.com)

Finsko čelí agresivní čínské diplomacii, jenže finské politické elity dbají na lidská práva. | FOTO: koláž nordsip.com

Čínská lidová republika varovala Finsko prostřednictvím svého velvyslanectví v Helsinkách před vměšováním do záležitostí Hongkongu, který je zvláštní čínskou administrativní jednotkou. Finsko totiž v reakci na drakonická opatření čínských centrálních úřadů vůči Hongkongu pozastavilo platnost finsko-čínské dohody o extradici, tj. vzájemném vydávání obviněných či odsouzených zdržujících se na území druhého státu.

Podle Davida M. Herszenhorna, komentátora serveru Politico.eu, vyjádřila čínská strana nad postojem Finska „vážné znepokojení a silný odpor“, poněvadž jde zcela o „vnitřní záležitosti Číny“, v nichž jsou nepřípustné „cizí zásahy“.

Jenže Finsko postupuje v souladu s ostatními evropskými zeměmi, neboť EU jako celek vyjádřila již 28. července 2020 znepokojení nad čínským porušováním zásady „jedna země, dva systémy“, prosazené Velkou Británií před předáním Hongkongu Čínské lidové republice v roce 1997. Finsko kritizuje porušování lidských práv komunistickou Čínou a dává najevo, že nebude s asijskou tyranií spolupracovat na perzekuci hongkongských obyvatel.

O pozastavení extradiční dohody informoval v pátek 16. října 2020 samotný finský prezident Sauli Niinistö, přičemž o problému se ve Finsku diskutovalo od léta. Například Spolková republika Německo pozastavila obdobnou dohodu s „lidovou“ Čínou již v červenci.

Zdá se, že v rámci tzv. vlčí diplomacie byla reakce na finské rozhodnutí rétoricky tvrdší, neboť čínská ambasáda v Helsinkách rovnou obviňuje Finsko z porušení mezinárodního práva a nedodržování základních norem mezinárodní spolupráce. Zároveň Čínská lidová republika vyhrožuje zhoršením čínsko-finských vztahů, zejména těch hospodářských.

Jen na okraj připomeňme, že Finsko rozhodně nepodceňuje čínskou agresivitu, neboť finské zpravodajské služby soustavně upozorňují na vzrůstající intenzitu špionážních aktivit komunistické Číny na svém území, jíž zdárně sekunduje Rusko, neméně agresivní finský soused.

Zdroje: Politico.eu / vyjádření Velvyslanectví ČLR ve Finsku

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články